Näin luot fengshuin omalle parvekkeelle tai terassille – poimi vinkit täydelliseen kesäparatiisiin!
Vantaan Asuntomessuilla esiteltiin fengshui-parveke, jossa myös MTV Lifestyle pääsi vierailemaan.
Vanhan kiinalaisen opin mukaan pyritään löytämään viiden elementin: maan, tulen, metallin, puun ja veden, harmonia. Jokaiselle asialle löytyy oma paikka – kauneutta ja toimivuutta unohtamatta. Kohdallaan olevan fengshuin uskotaan tuovan onnea kotiin.
Vantaan Kivistössä Viidakkoniityksi ristityllä parvekkeella fengshui näkyy kaarevissa muodoissa. Parvekkeelle on aseteltu luonnonkiviä ja kalusteet on aseteltu kaarevasti.
Lisäksi parvekkeella aistii viiden elementin eli tulen, maan, metallin, veden ja puun harmonia. Kaikki materiaalit ovat helppohoitoisia luonnonmateriaaleja, tuoksuja on tuotu kukilla ja yrteillä ja makuaistia hemmotellaan syötävin hyötykasvein.
– Parvekkeelle tuli joukko insinöörimiehiä, joiden ensimmäinen kommentti oli ”tämä on hyvä”. Siitä tiesin, että nyt on fengshui kohdallaan, kertoo fengshui-konsultti Sari Weckström.
Luo fengshuita omaan kotiisi!
Fengshui-konsultti Sari Weckström antoi vinkit, kuinka omalle parvekkeelle tai terassille saa fengshuita.
Näin pääset alkuun:
- Ensimmäisenä karsitaan turhat ja rikkinäiset tavarat pois
- Panostetaan mukaviin istuimiin, esimerkiksi kovat tuolit pehmustetaan
- Fengshuissa on tärkeää, että jotain tehdään itse käsin – anna siis luovuuden kukkia!
- Huolehditaan viiden elementin harmoniasta: puu, metalli, vesi, tuli ja maa
- Kaikille aisteille jotain: esimerkiksi makuaistille syötäviä hyötykasveja, hajuaistille tuoksuvia kukkia
- Ilmansuunnat määrittävät värien käytön: varjoisalle parvekkeelle lämpimän aurinkoisia sävyjä ja aurinkoiselle parvekkeelle vihreää
- Värit ovat makuasia: jotkut viihtyvät värien keskellä, toiset eivät – valitse itse
Fengshui on laaja aihe, mutta muutaman yksinkertaisen säännön avulla pääsee jo alkuun. Omaan kotiin fengshuita saa pienillä muutoksilla: tuo esimerkiksi vesielementti terassillesi sinisellä matolla.
– Vesielementti voidaan veden sijaan tuoda myös mustana tai sinisenä värinä, neuvoo Weckström.
Jos asukas on esimerkiksi viehtynyt mustavalkoiseen sisustukseen, sieltä puuttuu helposti tulen elementti. Tuli voidaan tuoda lämpiminä poltettuina oranssin ja keltaisen sävyinä.
Värejä kannattaa valita ilmansuuntien mukaan. Aurinkoisella parvekkeella tai terassilla aurinko itsessään edustaa tulielementtiä.
– Aurinkoiselle parvekkeelle en laittaisi punaista, sillä lopputulos olisi liian tukahduttava. Harva ihminen niin varmaan tekeekään, sillä sen jo vaistoaa. Valitsisin paahteiselle paikalle enemmän vihreitä sävyjä ja vaaleaa oranssia.
– Varjossa puolestaan punainen ei näy. Laittaisin varjoisalle paikalle oranssia ja keltaista.
Uusimmat
-
06:59
Jopa puolet Suomen luontotyypeistä on uhattuna – tutkijat vaativat toimia ennen kuin on myöhäistä: "Elämme avainhetkiä"
-
06:48
Indonesia tarjoutuu toimimaan diplomaattisena siltana Ukrainan ja Venäjän välillä – MTV seuraa sotaa
-
06:45
Viro rakentaa aitaa ja Norjassa valvoo armeija – muuttaako Nato-jäsenyys rajavalvontaamme? Näin vastaa Rajavartiolaitos
-
06:30
Kimi Räikkösen uran käsittely kuohuttaa – fanit ovat kypsymässä F1-sarjan toimintaan
-
06:27
USA:n ja Meksikon halvimmat Hyundait laitettiin vastakkain: "Tämä on herätys kuluttajille, lainsäätäjille ja autovalmistajille"
-
06:24
Suomalaisjuoksijalta komea veto Timanttiliigassa – kaikkien aikojen tilastossa kolmanneksi
-
06:12
Suviseurat alkavat tänään Lopella – 76 000 ihmisen odotetaan osallistuvan tapahtumaan
-
06:01
Oliko sarjahukuttaja Pekka Seppäsellä uhreja jopa tiedettyä enemmän? "Hän kertoi yhdelle uhreistaan, että oli tappanut isänsä"
-
05:59
Ulkorajaliikenteen koronarajoitukset päättyneet – Suomeen saapuvilta ei enää edellytetä rokotus- tai koronatestitodistuksia
-
05:49
EU:n kiertävä puheenjohtajuus siirtyy Tshekille – lupaa jatkaa Ukrainan tukemista
-
05:45
Uniikkia kuvaa NHL-mestaruusjuhlista – Mikko Rantanen ja Artturi Lehkonen villitsivät yleisömeren
-
05:37
Mätkyjen ensimmäinen eräpäivä on tänään – valtion kassaan pitäisi kilahtaa yhteensä 85 miljoonaa euroa
-
05:29
Tuska valtaa Helsingin kahden vuoden koronapaussin jälkeen – "Yleisöennätys voi hyvinkin mennä nyt rikki"
-
01:00
Ilmastolain ohelle on tehtävä luontolaki: "Jos luontokatoa ei pysäytetä, niin silloin todellakin talous sakkaa"
-
23:07
Hurja temppu! Katso: Armand Duplantis täräytti maailmanennätyksen kotiyleisön edessä
-
23:04
Kuvernööri: Tilanne Lysytshanskissa on äärimmäisen vaikea – MTV seuraa sotaa
-
22:36
Turkki toimii vastahankaisesti testatakseen mahtiaan: "Turkki on kerännyt viime vuosina kovaa valtaa, mitä saa tekemällä muiden "likaisia töitä'"
-
22:30
Turkin kanssa solmittu sopimus saattaa aiheuttaa myöhemmin ongelmia: "Epäselvää, mistä tässä oikein sovittiin"
-
22:15
Sointu Borg juhlii 30-vuotissyntymäpäiviään – poseeraa raikkaassa kuvassa: "Aattelin vetästä kolmen päivän discon"
-
21:56
Erdogan: Suomen ja Ruotsin täytyy noudattaa lupauksiaan, muuten Turkki ei ratifioi jäsenyyttä – Ruotsi: "Kansalaisia ei luovuteta"
-
Lataa lisää