Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Myymälävorot rakastavat itsepalvelukassoja: hävikki tuplaantunut itsepalvelumaksamista käyttävissä kaupoissa

Kuvituskuva.
Kuvituskuva. All Over Press
Julkaistu 16.01.2019 18:23

MTV UUTISET – KAUPPALEHTI

Itsepalvelumaksaminen lisää myymälävarkauksia, ilmenee brittiläisen Leicesterin yliopiston kattavasta tutkimuksesta.

Tutkimuksen mukaan mobiiliskannaukseen perustuvaa itsepalvelumaksamista käyttävissä eurooppalaisissa ja yhdysvaltalaisissa kaupoissa käydään myymälävarkaissa lähes kaksi kertaa niin paljon kuin perinteisiä kassoja käyttävissä myymälöissä.

Ratkaisuna tekoäly

Ongelmaan on herätty yritysmaailmassa. Fujitsu tuo markkinoille uuden teknologian, jota yhtiö pitää ratkaisuna pulmaan. Teknologiassa itsepalvelukassoille lisätään kameroita, joiden välittämistä kuvista tekoäly näkee, vastaavatko skannatut viivakoodit ja tuotteet toisiaan.

– Fujitsu on edennyt tekoälyhypetyksestä tuottamaan aitoa hyötyä liiketoiminnalle. Uusi hävikinhallintaratkaisu on yksi tekoälykeskuksemme kehittämistä ensimmäisistä kaupallisista sovelluksista, kertoo Fujitsu EMEIAn vähittäiskauppaliiketoimintaa johtava Bruno Sirletti tiedotteessa.

Fujitsun tekoäly erottaa samanpainoiset kalliit ja edulliset tuotteet toisistaan, vaikka viivakoodi olisi siirretty halvemmasta kalliimpaan tavaraan. Jos tuotteen ulkonäkö ei vastaa skannattua viivakoodia, itsepalvelukassa kutsuu tarkastajan paikalle.

Näin viivakoodien väärinkäyttö voidaan estää.

Sirletin mukaan tekniikka vähentää vilppiä vaikeuttamalla kassalla huijaamista, mutta ei hankaloita rehellisten asiakkaiden asiointia.

Suuret säästöt

Tutkijoiden mukaan itsepalvelukassojen tuominen kauppoihin lisäsi hävikkiä 122 prosenttia eli noin 3,9 prosenttiin liikevaihdosta.

Euroopan päivittäistavarakauppa on IDG:n analyytikkojen arvion mukaan vuosiliikevaihdoltaan kaksi tuhatta miljardia. Fujitsu kertoo tiedotteessaan, että tällä perusteella mahdolliset saavutettavat säästöt ovat 80 miljardia euroa.

Fujitsu odottaa, että tekoäly tehostaa tulevaisuudessa koko vähittäiskaupan jakeluketjua. Viivakoodeihin saa yksinkertaisten varastonimikkeiden lisäksi muuta tietoa, kuten logistiikkatietoja ja voimassaolopäiviä.

Tämän datan avulla kauppiaat voivat parantaa tuotteidensa seurantaa, mikä voi lyhentää toimitusketjuja ja vähentää hävikkiä vanhenevista tuotteista.

Pilottihanke alkaa tammikuussa

Fujitsu aloittaa tekoälyn pilottihankkeen tammikuussa 2019. Hanke aloitetaan "johtavan eurooppalaisen hypermarketketjun kanssa", mutta yhtiö ei kerro ketjun nimeä. 

Deloitten vuonna 2018 julkaiseman raportin mukaan Euroopan suurimpiin vähittäiskaupan yhtiöihin kuuluvat muun muassa saksalaiset Schwarz Group (Lidl) ja Aldi Group sekä ranskalainen Carrefour ja brittiläinen Tesco.

Lisää aiheesta:

Foodoralla yllätyttiin neljän euron ruokakokeilusta – osoittautui jättimenestykseksi: "Myydään aina nopeasti loppuun"Suomalaisyritys kehitti teknologian, joka lyhentää kauppojen ruuhkajonoja: ”Ongelma saattaa olla pelkkä seuraus”Ravintolaruokaa puoli-ilmaiseksi: Suomalainen kohusovellus osoittautui jättimenestykseksi – nyt kelkkaan hyppää myös KotipizzaSuomi on hylättyjen kyläkauppojen maa – teknologiayritykset tarjoavat futuristista ratkaisuaSalolaisen yrityksen "superkassa" vie kassajonot kaupasta – suomalaisinnovaation testijakso Lontoossa oli menestysIdän uusi trendi: Kiina hyppää korttien yli kännykkälompakoihin
TekoälyPäivittäistavarakauppaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Tekoäly
  • Eilen12:49
    Teknologia

    Orpo STT:lle: Iso osa datakeskusinvestoinneista haluttuja huoltovarmuuden kannalta

  • 30.11.14:27
    Teknologia

    Brittitutkija uskoo tekoälyn räjähtävän käsiin – vaikutukset jopa pandemiaakin suuremmat

  • 28.11.10:36
    Ukrainan sota

    Antautuvista ukrainalaisjoukoista liikkuu tekoälyvideoita: Jopa koomisia esimerkkejä

  • 20.11.19:03
    Slush

    "Tekoälyn ympärillä on tiettyä kuplaa, mutta…" – nämä ovat pankin mielestä Slushin kuumimmat alat

  • 19.11.23:45
    Teknologia

    Nvidian tulos julki – ennätyksellinen liikevaihto