Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MTV seurasi: Poliitikot ottivat yhteen Ylen aluevaalitentissä

Lehtikuva
Julkaistu 04.01.2022 21:06(Päivitetty 04.01.2022 21:39)

MTV UUTISET

Eduskuntapuolueiden edustajat kohtaavat tiistai-iltana Ylen vaalitentissä, jossa keskitytään tuleviin aluevaaleihin. Tenttiin osallistuvat kaikkien eduskuntapuolueiden edustajat.

Poliitikoilta odotetaan vastauksia vaalien tärkeimpin kysymyksiin kuten lähipalveluiden jatkumiseen ja hoitajapulaan. Heiltä kysytään myös sosiaali- ja terveyspalvelut tulevaisuudessa rahoitetaan.

Varsinainen vaalipäivä on 23. tammikuuta.

MTV Uutiset seuraa tentin etenemistä tässä artikkelissa.

22:30 Tentin lopuksi keskustelijoilta kysytään, parantaako uudistus terveyspalvelujen tasa-arvoisuutta Suomessa. Suurin osa oli tätä mieltä, vaikka myös kriittisiä sivuhuomioita esitettiin.

22:00 Nyt puhutaan ulkomaalaisen työvoiman roolista. Perussuomalaisten Mäkelä haluaa hoitajat varsinaiseen työhön eikä käyttämään aikaa potilasjärjestelmien parissa. Hän myös korostaa kielitaidon merkitystä

21:57 Markus Lohi nostaa esiin, että suuri määrä sote-työntekijöitä jää vuosittain työkyvyttömyyseläkkeelle.

21:55 Harkimo ja Saramo ottavat yhteen yksityisistä terveysfirmoista. 

21:47 Seuraavaksi puhutaan lääkärien ja hoitajien riittävyydestä hyvinvointialueilla. Vasemmiston Saramo nostaa esiin koulutuksen ja työperäisen maahanmuuton. Päivi Räsänen perää hallitukselta ohjelmaa alan työvoimapulaan. Eläköityneitä työntekijöitä pitäisi myös hyödyntää nykyistä enemmmän.

21:38 RKP:n Anders Adlercreutz korostaa yhdenvertaisia palveluja ja digitaalisuuden mahdollisuuksia. Hänen mielestään ei pidä keskittyä vain hallintoon, vaan uudistaa rohkeasti.

21:33 Kokoomuksen Kai Mykkänen peräänkuuluttaa maalaisjärkeä, eikä pidä tuijottaa kuntarajoja terveysasemien sijainnin suhteen.

21:31 Vihreiden Atte Harjanne sanoo, että uusilla hyvinvointialueilla on mahdollisuus toteuttaa palvelut uudella tavalla ja pienentää terveyseroja. "Leveämmät hartiat" mainitaan tentissä ensimmäistä kertaa.

21:28 SDP:n Antti Lindmanilta tiukataan, mitä tarkoittaa puolueen linjaus "riittävän lähellä olevista palveluista". Lindman korostaa lääkärille ja hoitajalle pääsyä kohtuullisessa ajassa.

21:25 Päivi Räsänen haluaisi, että päätökset tehtäisiin aluevaltuustoissa kahden kolmasosan enemmistöllä eikä yksinkertaisella määräenemmistöllä. Se ehkäisisi keskuskaupunkien ylivoimaa.

21:20: Keskustan Markus Lohi korostaa puolueen lupausta turvata lähipalvelut ja vähintään yksi sote-piste jokaiseen kuntaan. Jani Mäkelä muistuttaa vaalimatematiikasta, joka johtaa palvelujen keskittämiseen maakuntakeskuksiin. Palvelut sinne, missä ihmiset ovat, linjaa Mäkelä.

21:16: Kaikki ovat hellyyttävän yksimielisiä siitä, että suomalaisten on saatava terveyspalveluja vähintään yhtä läheltä kuin nyt.

Klo 21:12: Vasemmistoliiton Jussi Saramo sanoo, että Helsingin jääminen uudistuksen ulkopuolelle on hankalaa, mutta toisaalta se voi päättää rahoituksesta itse.

Klo 21:09 Liike Nytin Harry Harkimo kuvaa hallituksen sote-uudistusta "täydelliseksi sotkuksi" muun muassa kustannusten osalta. HYvinvointialueita on myös liikaa hänen mielestään.

Klo 21:08 Kristillisdemokraattien Päivi Räsänen puolustaa poliitikkoja, jotka istuvat useassa eri luottamustoimessa. Hän korostaa kokemuksen merkitystä uusissa aluevaltuustoissa.

Klo 21:00: Osallistujilta kysytään aluksi, miksi vaaleja ei lykätty erittäin vaikeasta koronatilanteesta huolimatta. SDP:n Antti Lindman sanoo, että rokotesuojan paranemisen myötä vaalit voidaan järjestää turvallisesti. Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihmettelee, miksi kuntavaalit siirrettiin, vaikka tautitilanne ei ollut kesäkuussa läheskään niin huono kuin nyt.

Lisää aiheesta:

Oppositioehdokkaat syyttivät hallitusta asunnottomuuden kasvusta: "Eikö teitä hävetä?" – näin MTV:n vaalitentti eteniMTV:n vaalitentti: Kysymys lääkärien osa-aikatyöstä kärjistyi Orpon ja Virran väliseksi sivalteluksiPurra: Maahanmuutto suurin syy oppimistulosten laskuun kouluissa – näin puheenjohtajat mittelivät MTV:n vaalitentissäMinisteri Juuso joutui grilliin sairaaloiden "alasajosta", Purra: Oppositio koulukiusaa – näin keskustelu eteniPetteri Orpo kaipasi hoitajapulan ratkaisuun ryhmää, jollainen on jo perustettu – Li Andersson povaa vanhuspalvelujen rahoituksesta eduskuntavaalien teemaaSuomiAreenan tentissä väännettiin metsistä, työstä ja koronasta: "Teidän pitää tehdä ne päätökset, kaksi vuotta on vatkattu ja väistelty"
VaalitKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Vaalit
  • ti20:05
    SDP

    Kaupunginvaltuutettu liioitteli tutkintoaan – SDP:n piiripomo: "meillä ei ollut tietoa"

  • 19.10.19:36
    Ranska

    Helena Petäistö: Ranska ei ole koskaan oppinut uimaan demokratiassa – nyt se heitettiin räpiköimään sinne väkisin

  • 29.9.12:22
    Moldova

    Tutkija: Moldovan vaalitulos "ennennäkemätön lahja" hallitukselle

  • 29.9.05:42
    Moldova

    EU-myönteinen puolue voitti Moldovan parlamenttivaalit

  • 28.9.22:27
    Moldova

    MTV Moldovassa: EU-myönteinen puolue johdossa parlamenttivaaleissa, kun ääniä lasketaan yhä