Länsimaissa on ehkä jopa kauhun sekaisin tuntein pohdittu, miten puolustusyhteistyö Yhdysvaltain kanssa sujuu, jos maan entisestä presidentistä Donald Trumpista tuli jälleen maan presidentti. Presidenttiehdokkaat eivät odota tulevaa kauhistellen.
Ensi vuonna Suomi ei ole ainut maa, jossa valitaan presidenttiä – myös Yhdysvalloissa käydään vaalit, tosin vasta syksyllä.
Tällä hetkellä näyttää vahvasti siltä, että Yhdysvaltain presidentinvaaleissa ovat vastakkain istuva presidentti, demokraattien Joe Biden sekä maan entinen presidentti, republikaanien Donald Trump.
Ulkopoliittisen instituutin tutkija Henri Vanhanen on kannustanut kaikkia Yhdysvaltain liittolaisia miettimään strategioita siltä varalta, että Trump palaa presidentiksi.
Suomi on nyt Naton jäsen ja lisää sotilaallista yhteistyötä Yhdysvaltain kanssa DCA-sopimuksella. Olisiko kuitenkin niin, ettei Yhdysvallat sitoutuisi kaikkiin sopimuksiin, jos Trump olisi vallan kahvassa kiinni?
– Ei se taida mennä ihan noin. Tätä täytyy katsoa monitoimiohjuksena, presidenttiehdokas Alexander Stubb (kok.) toppuuttelee pelokkaimpia.
Juttu jatkuu videon jälkeen.
5:22