Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Monitoimiohjus" – Tätä Trumpin mahdollinen valinta vaatisi Suomelta

5:11Mitä Trumpin mahdollinen uusi valinta vaatii Suomelta?VIDEO: Näin ehdokkaat arvioivat Trumpin mahdollisen uudelleenvalinnan vaikutuksia Suomelle
Julkaistu 13.12.2023 23:14

Jonna Kumpula

jonna.kumpula@mtv.fi

Länsimaissa on ehkä jopa kauhun sekaisin tuntein pohdittu, miten puolustusyhteistyö Yhdysvaltain kanssa sujuu, jos maan entisestä presidentistä Donald Trumpista tuli jälleen maan presidentti. Presidenttiehdokkaat eivät odota tulevaa kauhistellen. 

Ensi vuonna Suomi ei ole ainut maa, jossa valitaan presidenttiä – myös Yhdysvalloissa käydään vaalit, tosin vasta syksyllä. 

Tällä hetkellä näyttää vahvasti siltä, että Yhdysvaltain presidentinvaaleissa ovat vastakkain istuva presidentti, demokraattien Joe Biden sekä maan entinen presidentti, republikaanien Donald Trump.

Ulkopoliittisen instituutin tutkija Henri Vanhanen on kannustanut kaikkia Yhdysvaltain liittolaisia miettimään strategioita siltä varalta, että Trump palaa presidentiksi.

Suomi on nyt Naton jäsen ja lisää sotilaallista yhteistyötä Yhdysvaltain kanssa DCA-sopimuksella. Olisiko kuitenkin niin, ettei Yhdysvallat sitoutuisi kaikkiin sopimuksiin, jos Trump olisi vallan kahvassa kiinni?

– Ei se taida mennä ihan noin. Tätä täytyy katsoa monitoimiohjuksena, presidenttiehdokas Alexander Stubb (kok.) toppuuttelee pelokkaimpia.

Juttu jatkuu videon jälkeen.

5:22Halla-aholta kuitti Stubbille itärajan tilanteesta: "Kaikella kunnioituksella Alex"

Halla-aholta kuitti Stubbille itärajan tilanteesta: "Kaikella kunnioituksella Alex"

Trumpin kanssa on tultu aiemminkin toimeen

Presidenttiehdokas Mika Aaltola muistuttaa, että kun Trump oli presidenttinä, hänen kanssaan tultiin toimeen.

– Hän satsasi enemmän Euroopan puolustukseen kuin [Barack] Obama aikoinaan. Trump on aika jämäkkä, mutta hän on myös aika haluton käyttämään Yhdysvaltojen sotilaallista voimaa, Aaltola sanoi.

Presidenttiehdokas Pekka Haavisto kertoo keskustelusta, jonka kävi Naton pääsihteerin Jens Stoltenbergin kanssa. Haavisto oli kysynyt pääsihteeriltä suoraan, oliko Trumpin presidenttikauden aikana Natossa ahdasta.

– Stoltenberg vastasi, että Yhdysvallat piti kiinni kaikista miehistö- ja rahoituslupauksistaan, vaikka kritisoi koko ajan Eurooppaa siitä, ettei Eurooppa tee tarpeeksi. 

– Tämä on yksi mahdollisuus, Trumpin mahdollisella tulevalla kaudella, että linja pysyy samana, Haavisto toteaa.

Sekä Stubbin että Aaltolan mukaan Suomen on pidettävä kiinni hyvistä ja läheisistä kahdenkeskeisistä yhteyksistään Yhdysvaltoihin – ei vain presidenttiin vaan myös muihin maan päättäviin elimiin. 

Trumpin valinta presidentiksi Stubbin mukaan hetkauttaisi kyllä, mutta hänen kanssaan ”selvitään”.

– Heidät [Trumpin hallinto] pitää saada ymmärtämään, että Suomi on luottopakki kolmesta syystä: vahva puolustus, Nato ja DCA-sopimus, Stubb sanoo.

Halla-aho ja Urpilainen korostavat Euroopan omaa puolustusta

SDP:n presidenttiehdokas Jutta Urpilainen on niin ikään luottavainen sen suhteen, että hän tulisi toimeen Trumpin kanssa tilanteessa, joissa he molemmat olisivat presidenttejä.

– Komissaarina olen vastannut 126 maasta ja tavannut hyvin erilaisia presidenttejä ja tullut kaikkien kanssa toimeen, vaikka olen ollut totaalisen eri mieltä heidän kanssaan.

– Henkilökohtaisesti en ole Trumpin mahdollisesta valinnasta huolissani. 

Oli Yhdysvaltain presidenttinä Biden, Trump tai sittenkin joku muu, Urpilainen olisi presidenttinä aktiivinen Euroopan suuntaan, jotta eurooppalaiset maat nostaisivat puolustusmäärärahat kahteen prosenttiin kunkin maan BKT:sta.

– Euroopan pitää pystyä seisomaan vahvemmin omilla jaloillaan, Urpilainen kiteyttää.

Perussuomalaisten presidenttiehdokas Jussi Halla-aho on Urpilaisen kanssa pitkälti samoilla linjoilla. Hänen mukaansa tässä hetkessä kannattaisi murehtia Trumpin mahdollisen valinnan sijaan sitä, miksi Eurooppa on tällä hetkellä niin riippuvainen Yhdysvalloista puolustuksensa osalta.

– Sen sijaan, että katselemme kauhistuneena meren yli, meidän kannattaa pohtia, miksi me teemme itse niin vähän. 

– Jos Naton eurooppalaiset jäsenmaat tekisivät itse enemmän oman alueensa turvallisuuden takaamiseksi ja puolustamiseksi, meidän ei tarvitsisi olla kauhusta kankeana aina, kun Yhdysvalloissa on presidentinvaaleja, Halla-aho tokaisee. 

4:44Näin ehdokkaiden mielestä presidenttiä haastettaisiin riittävästiNäin ehdokkaiden mielestä presidenttiä haastettaisiin riittävästi

Lue myös nämä MTV:n Suureen vaalitenttiin liittyvät artikkelit:

  • Suomettuneisuuden häntiä, vanhoja koiria ja lahtelainen eläkeläinen Simo – Essayah ja Andersson hymähtelivät Aaltolan erikoiselle vastaukselle

  • Reserviläisiä pakolla Naton sotiin? Näin ehdokkaat vastaavat

  • Eikö Stubbilla ole mielipidettä Ahvenanmaan demilitarisoinnista? Näin hän perustelee nyt

  • Jan Andersson muistelee erikoisinta episodiaan vaalitenttien kulisseissa: "Saimme huutia"

  • Ehdokkaat kertoivat lahjatoiveensa: Aaltola toivoi joulupukilta koko Pohjolan linnoittamista

  • Jussi Halla-aho nuhteli toimittajaa asiattomasta kielenkäytöstä kesken suoran lähetyksen

Lisää aiheesta:

Suomen suurlähettiläs tiivisti Nato-hakemuksen myötä yhteydenpitoaan Trumpin lähipiiriin – suorasta yhteydenotosta "jo aikaa"Onko Nato-maita Venäjällä pelotellut Trump oikeassa ja voiko USA lähteä Natosta? Suurlähettiläs vastaa MTV:lleTyömarkkinakysymys kuumensi tunteita, Niinistön puuttuminen rasismikohuun sai tukea – näin MTV:n Presidenttitentti eteni"Presidenttinä toimisin kuten futisjoukkueen kapteeni" – näin MTV:n Suuri vaalitentti eteniRehn: Putin pyrkii pitkittämään sotaa USA:n presidentinvaalien yli, Halla-ahon mukaan Ukrainan sotaan on vain yksi ratkaisuStubb ei riisuisi presidentin valtaoikeuksia: "Pääministeri on EU-pääministeri ja presidentti Nato-presidentti"
Suuri vaalitenttiPresidentinvaalitVaalitEurooppaYhdysvaltain vaalit 2024PolitiikkaMaailmanpolitiikkaPresidentitUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Suuri vaalitentti
  • 14.12.202318:08
    Presidentinvaalit

    MTV:n suuri presidentinvaalitentti keräsi miljoonayleisön – katso tentti aihe aiheelta

  • 13.12.202323:47
    Presidentinvaalit

    Pöllöraati: Halla-aho veti pisimmän korren, Urpilainen "jäi lähtötelineisiin"

  • 13.12.202322:48
    Presidentinvaalit

    "Presidenttinä toimisin kuten futisjoukkueen kapteeni" – näin MTV:n Suuri vaalitentti eteni

  • 13.12.202322:23
    Vaalit

    Stubb ja Haavisto: Näistä syistä Ukraina on jo voittaja

  • 13.12.202322:13
    Presidentinvaalit

    Ehdokkaat kertoivat lahjatoiveensa: Aaltola toivoi pukilta koko Pohjolan linnoittamista