MTV:n Jan Andersson tiedusteli Alexander Stubbilta (kok.), miksi hänellä ei ollut mielipidettä Ahvenanmaan demilitarisaation purkamiseen liittyvään väittämään.
MTV Uutiset julkaisi aiemmin tässä kuussa MTV:n vaalikoneen, jossa tiedusteltiin presidenttiehdokkaiden mielipiteitä erilaisiin väitteisiin.
MTV:n vaalikoneessa yksi väittämistä kuuluu: “Ahvenanmaan demilitarisaatio pitää purkaa.”
Liike Nytin puheenjohtaja Hjallis Harkimo oli vaalikoneessa ehdottomasti sitä mieltä, että demilitarisaatio pitää purkaa. Kristillisdemokraattien puheenjohtaja Sari Essayah ja Vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersson olivat puolestaan ainoina täysin eri mieltä väitteen kanssa.
Kokoomuksen presidenttiehdokas Alexander Stubb oli ainoa kaikista presidenttiehdokkaista, joka ei ilmaissut mielipidettään väitteeseen.
Katso jutun alussa olevalta videolta, miksi perussuomalaisten presidenttiehdokas Jussi Halla-aho näkee Ahvenanmaan demilitarisaation olevan houkutin hyökkäykselle.
"Presidentin ensimmäisenä virkaanastujaispäivänä tokkopa tuo esille tulee"
MTV:n Suuressa vaalitentissä Stubb sanoo, että hänen mielestään ulko- ja turvallisuuspolitiikassa on edettävä maltillisesti.