Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MM-karsinnoissa sopupeliepäily – erotuomarin toiminta kohun keskellä: "Hän kertoi minulle ennen ottelua, että tulen saamaan varoituksen ajanpeluusta"

MM-karsintaottelun erotuomari Maguette N’Diaye on kohun keskiössä.
MM-karsintaottelun erotuomari Maguette N’Diaye on kohun keskiössä.
Julkaistu 18.11.2021 08:36
Toimittajan kuva

Feliks Heikkinen

feliks.heikkinen@mtv.fi

feliksheikkinen

Ghana ja Etelä-Afrikka ratkaisivat Afrikan MM-karsintojen päätöspelissä jatkopaikan kohtalon viime sunnuntaina. Ghana voitti ottelun 1-0, mutta pelin ympärillä kuohuu sopupeliepäilyjen vuoksi. 

Ottelun erotuomari Maguette N’Diaye on kohun keskiössä outojen päätöksien vuoksi. Etelä-Afrikan jalkapalloliitto esitti löytönsä ottelusta syytettyään tuomaria ottelutuloksen järjestämisestä.

Yhden analyytikon mukaan 90 prosenttia vääristä päätöksistä olivat Ghanan hyväksi. Tutkinnassa selvisi myös, että ennen ottelua nähtiin vedonlyönnissä piikki Ghanan puolesta.

Etelä-Afrikan maalivahti ja kapteeni Ronwen Williams kertoi kohahduttavasta tapahtumasta, jonka joutui kokemaan jo ennen ottelun alkua.

– Tuomari kertoi minulle ennen peliä, että tulee antamaan varoituksen ajanpeluusta. Kun hän tekee niin, tunnen jo olevani maalitauluna. Se mielessä, kun lähden otteluun, että olen maalitaulu ja hän tarkkailee minua, Williams sanoi.

– Toisella puoliajalla pallopojat käytännössä katosivat. Jos katsot ottelun uudestaan, näet minut juoksevan pallojen perään ja minusta siinä kohtaa tuomarin olisi pitänyt osoittaa auktoriteettia ja hoitaa asia, Williams jatkoi.

Kansainvälinen jalkapalloliitto Fifa kertoo saaneensa Etelä-Afrikan liiton valituksen ja se aikoo tutkia ottelun tapahtumia. Jos tuomarin työskentely on ollut kyvytöntä, saa hän rangaistuksen, mutta ottelun lopputulos pysyy samana. 

Tapahtuneelle löytyy myös ennakkotapaus, kun Fifa määräsi Etelä-Afrikan ja Senegal vuoden 2018 MM-karsintaottelun pelattavaksi uudelleen. 

– Olemme todella vihaisia, olemme todella pettyneitä. Taistelemme tästä loppuun asti. Sen takia ilmoitimme heti ottelun päättymisen jälkleen, että haastamme lopputuloksen. Meistä tuntuu, että kyse on ottelumanipuloinnista ja siitä rangaistus on viisi vuotta, Etelä-Afrikan jalkapalloliiton puheenjohtaja Danny Jordaan sanoi SAFMSportOnille.

– Tämä ei ollut ensimmäinen kyseenalainen tilanne tämän tuomarin kanssa. Saman tuomarin kimppuun hyökättiin Tunisiassa samanlaisen tilanteen vuoksi. Sanomme myös, että jos ottelussa on joukkue Länsi-Afrikasta, ei tuomari voi olla samalta alueelta, Jordaan jatkoi.

Ghana eteni voittonsa turvin Afrikan karsintojen kolmannelle kierrokselle, jossa on mukana kymmenen maata. Maat arvotaan ottelupareiksi ja niiden viisi voittajaa etenee MM-kisoihin.

Lisää aiheesta:

Tässäkö selitys MM-kisoissa nähtyihin farsseihin? Asiantuntija ihmettelee: "Täysi katastrofi uskottavuudelle"MM-kisoissa valtava tuomarivirhe, asiantuntija jyrisee: "Näin ei voida toimia" – sama qatarilaistuomari taas asiallaMM-kisojen kohutuomarilla kyseenalainen tausta: oudot vihellykset seuraavat toisiaan – "Jumala kertoi minulle, että ottelu pitää lopettaa"MM-kisoissa ihmetystä herättäneelle ilmiölle löytyi syy – tuomarilegenda selittää: "Me kerroimme etukäteen, ettei kannata yllättyä"Ex-huipputuomarilta tylyä tekstiä EM-kisojen sabotaasista – "Saatanallinen asia"MM-kisoista katkerasti pudonnut joukkue teki FIFA:lle valituksen – "Se oli periaatteiden vastaista"
JalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Jalkapallo
  • 18:07
    Veikkausliiga

    KuPS tarrasi suuresti kiinni Suomen mestaruuteen

  • 12:01
    Valioliiga

    Tähtihyökkääjä nousi Liverpool-legendojen joukkoon

  • Eilen22:07
    Valioliiga

    Arsenal jyrää Valioliigassa – "Poikkeuksellista"

  • Eilen16:31
    Urheilu

    Se on sinetissä: suomalaisten seura nousee Ruotsissa

  • Eilen13:39
    Urheilu

    Jättiskandaali – 149 erotuomarille toimitsijakieltoa