Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ministeriö ojentaa Etelä-Suomen avia koronarajoituksista: Asiakasmäärää ei rajata vaan kuntosalit laitetaan säppiin

2:48STM ilmoitti yhtäkkiä, että aluehallintovirasto tulkitsi lakia väärin – ministeriö selventää nyt, mikä sen mielestä meni pieleenMinisteriö selventää videolla, mikä sen mielestä meni pieleen.
Julkaistu 26.02.2021 18:55(Päivitetty 26.02.2021 21:30)
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Sosiaali- ja terveysministeriö (STM) ilmoitti sosiaalisen median palvelu Twitterissä haluavansa korjata "julkisuudessa ollutta virheellistä tietoa".

Se toteaa tviitissään, että uuden tartuntatautilain mukaisesti ryhmäharrastustoimintaan tarkoitetut tilat voidaan sulkea kokonaan kahdeksi viikoksi kerrallaan koronaepidemian vuoksi.

Tviitti viittaa Etelä-Suomen aluehallintoviraston päätökseen, jonka osalta STM:llä ja Etelä-Suomen aluehallintovirastolla on erilaiset tulkinnat uuden tartuntatautilain soveltamisesta. Nyt aluehallintovirasto olisi sallimassa esimerkiksi kuntosalien pitämisen auki, jos niiden tila rajataan maksimissaan kymmenelle asukkaalle. STM taas katsoo, että tilan auki- ja kiinniolon tulee riippua siitä, paljonko siellä olisi asiakkaita normaalitilanteessa.

– Ajatus ei olisi se, että ryhdyttäisiin kuntosaleissa tekemään keinotekoisia järjestelyjä, että niitä voitaisiin pitää auki, sosiaali- ja terveysministeriön osastopäällikkö Satu Koskela kertoo MTV Uutisille.

Tarkoituksena on ehkäistä esimerkiksi sitä, ettei tilaa voisi pilkkoa pienempiin tiloihin, joissa jokaisessa olisi kymmenen henkeä, koska tämä ei ole lain tarkoitus.

Lue myös: Avi: Asiakastiloja suljetaan kahdeksi viikoksi ensi maanantaista pääkaupunkiseudulla ja useissa ympäröivissä kunnissa – koskee muun muassa uimahalleja ja kuntosaleja

Toivoo, etteivät paikallisviranomaiset soveltaisi ohjeita

Koskela toteaa, että on epäselvyyksiä selittänee se, että nyt ollaan tulkitsemassa aivan uutta lainsäädäntöä, jonka pohjalta viranomaiset tekevät päätöksensä.

STM:ssä ollaan kuitenkin sitä mieltä, että kun se antaa valtakunnallista ohjeistusta, niin tulisi lähteä siitä, että ministeriössä on jo pureskeltu se, miten lakia pitäisi soveltaa. Suppeampi tai löysempi tulkinta ei ole ole ministeriön mieleen, vaan jopa ongelmallista.

Hän nostaa esille sen, että kansalaisten yhdenmukaisen kohtelun osalta olisi kyseenalaista, että samanlaisessa koronatilanteessa olevat alueet tekisivät laista erilaisia sovelluksia. Pahimmillaan se vähentäisi toimenpiteiden ymmärrettävyyttä ja hyväksyttävyyttä, jos samanlaisessa tilanteessa oleva naapurikunta sallisia alueellaan toisenlaisen toiminnan.

STM:n käsitys on tällä hetkellä, että Etelä-Suomen aluehallintovirasto harkitsee päätöksensä tarkistamista ministeriön oltua sinne yhteydessä.

Juttua päivitetty 26.2. kello 21.29 sosiaali- ja terveysministeriön osastopäällikkö Satu Koskelan kommenteilla.

Lisää aiheesta:

Tapahtumateollisuuden terveiset päättäjille: ”Liian vähän liian myöhään – hallitus on koko ajan myöhässä”Ministeri Kurvinen: Kahden metrin turvavälivaatimuksesta ja lohkoista luovutaan tapahtumissaPerustuslakiasiantuntijan mukaan oikeusvaltio on vaakalaudalla – avit ovat saattaneet ajautua laittomuuksiin kulttuurialan suhteenPimentoon jätetty kaupunginjohtaja ihmettelee, milloin kunnat saavat itse päättää rajoituksista: "Ei tässä ole minkään valtakunnan järkeä"Miksi kuntosalit suljettiin, vaikka tartuntamäärät ovat laskeneet? Näin avi perusteleeAvi ei taivu ministeriön paimenkirjeen edessä: Sanoo, että yrittäjien tilat voi avata maanantaista lähtien 10 hengelle
KoronavirusPääkaupunkiseutuKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella