Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Markus Kuotesaho tuomittiin törkeästä rattijuopumuksesta – kommentoi nyt tapahtunutta

3:00Haastattelussa Markus KuotesahoMarkus Kuotesaho oli ehdolla Kultainen Venla -gaalassa.
Julkaistu 25.09.2020 12:02
Toimittajan kuva

Jasmin Vainio

jasmin.vainio@mtv.fi

Markus Kuotesaho joutui viettämään yönsä putkassa. 

Ylen dokumenttiohjelmasta julkisuuteen noussut, tätä nykyä "Suomen kuuluisin transvestiitti" -titteliä kantava Markus Kuotesaho on tuomittu törkeästä rattijuopumuksesta. Teko tapahtui 14. päivä kesäkuuta. 

Oulun käräjäoikeus tuomitsi Kuotesahon 45 päivän ehdolliseen vankeuteen. Sen lisäksi hän joutuu maksamaan 20 päiväsakkoa eli hänen kohdallaan 120 euroa. Lisäksi hänet velvoitetaan maksamaan valtiolle rikosuhrimaksun 80 euroa, sekä korvaamaan päihdetutkimuskustannukset 39,16 euroa. 

Kuotesahon tuomiosta uutisoi ensimmäisenä Kaleva.

LUE MYÖS: Suomen tunnetuin transvestiitti Markus Kuotesaho, 60, hakeutui julkisuuteen, kun elämä oli umpikujassa: "Takerruin viimeiseen oljenkorteen"

Tuomiokirjelmässä kerrotaan, että Kuotesaho on kuljettanut kuorma-autoa muun muassa Vihannin S-Marketin parkkipaikalla nautittuaan alkoholia niin, että hänen veren alkoholipitoisuutensa on ollut 1,70 promillea. Olosuhteet ovat olleet sellaiset, että rikos on ollut omiaan aiheuttamaan vaaraa toisen turvallisuudelle.

Kuotesaho kertoo nyt tapahtumasta MTV Uutisille. Kuotesaho on 25.8.2020 on tunnustanut syyteessä kuvatun menettelyn. 

– Olin kävelemässä kohti autoa kun poliisit tulivat. 

Kuotesaho kertoo, että hänen oli tarkoitus nukkua kuorma-auton perällä, mutta toisin kävi ja hän joutui viettämään yönsä putkassa. 

– Minulla on silmänpainetauti ja tippoja pitää laittaa tietyin väliajoin. Yritin poliisilaitoksella konsultoida, että saisit silmätipat.

– Minulle on terveyskeskuksesta sanottu, että lääke pitää laittaa aamuin ja illoin, se ei saa venyä. Miten se sääntö voi muuttua, kun viedään putkaan? Eihän se silmänpainetauti ja lääkkeet tiedä, että ollaan putkassa, Kuotesaho pohtii. 

Kuotesaho kertoo heränneensä putkassa aamuviideltä ensimmäisen kerran. 

– He sanoivat, että nukuhan vielä, ettei kukaan tähän aikaan herää. No, minähän herään. Niin kuin olisin joku murhamies. Kymmeneltä ylikonstaapeli saapui paikalle kuulustelemaan minua. Oli ihan asiallinen kaveri, kun vei minut kotiin saakka. 

Kuotesaholta ilmestyy lauantaina (26.9.) elämänkertakirja  Kirsi-Maria Hiltusen Markus Kuotesaho – legenda jo eläessään (Koikkela Kustannus).

Parin päivän päästä 61 vuotta täyttävä Kuotesaho kertoo, että hän aikoo tehdä "transvestiittihommia" ainakin 70-vuotiaaksi saakka.

Lisää aiheesta:

Kadonneiden etsijä Reino Savukoski kuoli liikenneturmassa – näin kohtalokas ilta eteniSairauskohtauksessa kolaroineen Jyrkin "pitkä marssi" päättyi – korkein oikeus sinetöi diabetestörmäilyn tuomionSuosikkiselostaja Tapio Suominen kärysi jälleen ratista – ajeli lähes 3 promillen humalassa HattulassaVallilan tapon "14-vuotiaan" ikäselvitys yhä kesken – matkusti surmapaikalle HSL:n lastenlipulla ja tulistui kuulusteluissa: “V***u kun mä en muista”Tänne kolmoismurhaaja Late Johansson muuttaa – Ex-jengipomon saapuminen herättää huomiota ja huolta pikkukaupungissa: "Pitää jatkossa vähän miettiä, minne päästää lapset yksin liikkeelle"Tapio Suominen paljastaa kirjassaan: Kärähti ratista matkalla Hesburgeriin – "Olen äärimmäisen pahoillani niiden ihmisten puolesta, joiden luottamuksen olen pettänyt"
RattijuopumusKulttuuriSeurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Rattijuopumus
  • 12:06
    Liikenneonnettomuudet

    Kansanedustajalta karu uutinen Outokummun kuolonkolarista

  • ke05:37
    Liikennerikokset

    Rattijuoppo liukasteli poliisia pakoon – pahat seuraukset tallentuivat videolle

  • ma06:11
    Liikennerikokset

    Rattijuoppo ajoi hurjaa vauhtia päin pysäyttävää poliisia – käsittämätön toiminta tallentui videolle

  • 26.9.14:48
    Liikennerikokset

    Kovat otteet! Poliisi suisti auton kähveltäneen rattijuopon tieltä Jämsässä

  • 26.9.05:45
    Huumerikokset

    Ex-poliisi sai tuomion huumekaupasta – kuulustelut paljastivat elämän syöksykierteen