Jääkiekkoilija Marko Jantunen on antanut ruotsalaiselle Expressen-lehdelle avoimen haastattelun huumeongelmistaan. Jääkiekkoilijan tarinassa on paljon karuja asioita.
Jantunen pelasi uransa aikana 11 kaudella Ruotsissa. Hän sanoo, että viimeisellä kaudellaan Frölundassa (1998-99) hänestä tuli alkoholisti. Kiekkoura jatkui sen jälkeen vielä kymmenen vuotta. Jantunen lopetti kiekkouransa keväällä 2010 ja meno vain synkkeni.
– Olin matkalla kohti kuolemaa. Se on selvää, hän sanoo Expressenin haastattelussa, jossa ruotsin ja englannin kielet sekoittuvat keskenään.
– Ensin se oli alkoholi, sitten huumeet. Viimeisinä vuosina käytin kovia huumeita, kokaiinia ja amfetamiinia. Lähes jokaisena päivänä, viimeinen vuosi oli todella rankka. Aineita on pakko käyttää, kun on addikti. Käytin viisi grammaa amfetamiinia päivässä, se on aika raskaasti, Jantunen selvittää.
Yhteys lapsiin poikki
Hän hakeutui lopulta hoitoon 14. syyskuuta 2015, nyt lahtelainen pitää päivämäärää elämänsä tärkeimpänä päivänä. Sitä ennen tapahtui karuja asioita, kun läheiset jäivät aineiden tieltä. Jantusella on kaksi poikaa, joihin hän ei pitänyt kahden vuoden aikana mitään yhteyttä.
– Huumeet olivat numero yksi. Pojat olivat numero kaksi, jos nyt edes mitään numero kahta oli.
Eräänä lauantaina ikävä otti vallan ja Jantunen soitti nuoremmalle pojalleen. Kun poika vastasi, isä ei tiennyt mitä sanoa, alkoi vain itkeä.
– Kun laskin luurin, otin heti amfetamiinia. Huumeet pysäyttävät kaikki tunteet, Jantunen kertoo.
Jantunen kohtasi kaupungilla vanhemman poikansa, joka vietti aikaa kavereidensa kanssa. Isä huomasi poikansa, muttei moikannut häntä, vaan luimisteli piiloon.
– Hän näki, että minä jätin hänet huomioimatta. En voi edes kuvitella miltä hänestä tuntui, kun oma isä vältteli häntä.

