Markku näki, kuinka Hornet syöksyi yhtäkkiä kohti maata: "Menin shokkiin"

1:14imgKatso video: Näin Markku Heikkinen kuvailee onnettomuustilannetta: "Mitä helvettiä juuri näin"
Julkaistu 07.05.2025 13:22(Päivitetty 07.05.2025 15:09)
Toimittajan kuva
Hanna Vaittinen

hanna.vaittinen@mtv.fi

Toimittajan kuva

Petri Tyynmaa

petri.tyynmaa@mtv.fi

Ilmavoimien F/A-18 Hornet -hävittäjä syöksyi maahan Rovaniemen lentokenttäalueella keskiviikkona aamupäivällä.

Markku Heikkinen oli ulkoiluttamassa koiriaan Vennivaarassa Rovaniemellä ja seurasi samalla Hornetien harjoituslentoja, joita alueella usein näkyy.

Heikkinen arvioi, että hänellä oli noin kolmisen kilometriä etäisyyttä koneiden lentopaikkaan.

– Sitten ne menivät pilveen ja jyrinä kuului. Yhtäkkiä huomasin, että kone tulee todella nopeasti alas eikä ääntä kuulu.

Heikkinen kertoo kiinnittäneensä nimenomaan huomiota siihen, ettei koneesta enää kuulunut ääntä.

– Se vain sujahti alas ja musta savu pölähti. 

Lue myös: Hornet syöksyi maahan Rovaniemellä

Autolla liikkeellä ollut Johanna Hoikkaniemi taas kertoo nähneensä miten kone ampui soihtuja ennen putoamistaan.

– Sitten se näytti leijailevan ja ajattelin, että se oli harjoitus. Kun ajoin vähän matkaa tuli mustaa savua, mutta en nähnyt sitä, kun se tippui, Hoikkaniemi sanoo.

Heikkinen kuvailee tilanteen olleen hyvin nopea ja epätodellisen tuntuinen.

– Menin shokkiin ja mietin, mitä helvettiä tuli juuri nähtyä. 

– Sitten tajusin, että kyllä se tippui ja näin mustan savupatsaan.

Heikkinen soitti nopeasti hätäkeskukseen, josta apua oli jo hälytetty paikalle.

Koneen lentäjä oli pelastautunut heittoistuimella, eikä hänellä ole hengenvaaraa. Kone putosi Ilmavoimien mukaan sotilasalueelle ja pelastustoimet eristetyllä alueella ovat käynnissä.

Juttua päivitetty 7.5. kello 15.09: Lisätty toisen silminäkijän kommentit.

Olitko paikalla UUSI VERSIO

Tuoreimmat aiheesta

Hornet