Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Gigantti ahmaisi loputkin Markantalosta

Julkaistu 02.02.2016 17:40
Toimittajan kuva

Janne Laakso

janne.laakso@mobiili.fi

LaaksonJanne

Aiemmin samalle omistajalle kuuluneet Markantalo ja Gigantti ovat nykyään yhtä ja samaa laitosta. Markantalo-ketjun viimeiset myymälät suljettiin vuonna 2009, minkä jälkeen nimi jäi elämään verkkokauppana. Nyt Gigantin verkkosivuilla tiedotetaan, että Markantalon liiketoiminnot on yhdistetty osaksi Giganttia. Verkko-ostoksia voi jatkossa hoitaa Gigantin verkkosivuilla osoitteessa Gigantti.fi.

– Gigantilla on markkinajohtajana vahva ja arvostettu brändi, ja haluamme keskittyä sen kehittämiseen kahden brändin sijaan, Gigantin ja Markantalon toimitusjohtajaIrmeli Rytkönen sanoo.

Markantalo Oy perustettiin vuonna 1978. Kodinkoneita ja kodinelektroniikkaa myynyt yritys on toiminut vuodesta 2009 verkkokauppana ilman kivijalkamyymälöitä. Gigantin omistava Dixons Carphone plc (aiemmin DSG International) osti Markantalon osaksi Elkjøp-konsernia vuonna 2006. Markantalo.fi-verkkokaupan sulkemisella ei ole henkilöstövaikutuksia.

Gigantti on sivuillaan listannut vastauksia muutamiin yleisimpiin kysymyksiin yhdistymiseen liittyen. Kaikki Markantaloon tehdyt, vielä toimittamattomat tilaukset toimitetaan normaalisti, kaupantekohetkellä voimassa olleilla ehdoilla. Myös takuu säilyy normaalisti, ja takuuasioissa voi ottaa yhteyttä Markantalon asiakaspalvelun puhelinnumeroon tai sähköpostiin tai suunnata lähimpään Gigantin myymälään.

Lisää aiheesta:

Spar tekee yllätyspaluun Suomeen – Tokmannilla näppinsä pelissäKalevala Koru luopuu Suomen kansainvälisesti tunnetuimmasta korumerkistä Lapponiasta ja karsii myyntiverkostonsa puoleen Gigantti tulee kaupunkikeskustoihin uusilla Phonehouse-puhelinkaupoillaHalpoja hintoja lupaava elektroniikkakauppa aloitti toimintansa Suomessa hapuillen – mutta halvastiElisa osti kaikessa hiljaisuudessa iPhone- ja iPad-huoltofirmanKodinkoneketju Markantalolle lopulliset hyvästit – Gigantti ahmaisi verkkokaupan
DigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Digi
  • Eilen09:07
    Tekoäly

    Kertooko ajatusviiva tekoälyn käytöstä? Näin kommentoivat asiantuntijat

  • pe18:27
    Droonit

    Yhdysvalloista jysähti: Armeijalle miljoonia drooneja

  • pe16:49
    Tanska

    Tanska pääsi sopuun alle 15-vuotiaiden somekiellosta

  • pe07:32
    Tekoäly

    Vaikutusvaltainen arvio: Kiina voittaa tekoälykisan

  • pe05:25
    Videopelit

    GTA VI myöhästyy