Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Maajussille morsian -ohjelmasta mutkien kautta Stefanin löytänyt Tanja: "En halunnut ohjelmaan mukaan"

Julkaistu 24.06.2018 11:00
Toimittajan kuva

Aino Haili

aino.haili@mtv.fi

Maajussi-Stefan löysi Tanja-puolisonsa Maajussille morsian -ohjelmasta vuonna 2011. Erikoisella tavalla yhteen päätynyt pariskunta kertoo saaneensa erittäin paljon viestejä vielä pitkään ohjelman päättymisen jälkeen. 

VIDEO: Maajussit kautta aikojen lähtivät perinteiselle risteilylle

MTV tapasi Maajussille morsian -ohjelmasta tutut Maajussi-Stefanin ja hänen kumppaninsa Tanjan maajussiristeilyllä keväällä. Pariskunta muisteli aikaansa ohjelmassa hyvänä kokemuksena, vaikka prosessi olikin heidän kohdallaan hieman erikoinen. 

Tanja ei ollut aluksi ohjelmassa mukana ollenkaan, sillä hän oli tuolloin vastikään eronnut. Hän pelkäsi, että jos hän osallistuu ohjelmaan, hänen lapsensa joutuvat kiusatuksi. Loppujen lopuksi Tanja kuitenkin päätti, että hän haluaa ottaa yhteyttä Stefaniin. 

– Ajattelin, etten halua menettää sitä mahdollisuutta. Olin nähnyt, että hän on niin kivalta vaikuttava tyyppi, niin en halunnut olla kirjoittamatta ollenkaan. Joten ajattelin, että kirjoitan silti, vaikka en halunnut ohjelmaan mukaan. 

Stefan ja Tanja
Stefan ja Tanja päätyivät yhteen mutkien kautta.

Tanjan päätös herätti paljon keskustelua jälkikäteen. Monet ihmettelivät, miksi nainen haki mukaan ohjelmaan, jossa ei halua olla mukana. Stefan kertoo, ettei Tanja ollut kuitenkaan ainoa, joka toimi tällä tavalla: monet kirjoittivat miehelle, mutta eivät suostuneet mukaan ohjelmaan.

– Se on vaikeaa, kun näet jonkun tyypin, joka olisi kiinnostava ja kiva, mutta et halua kuitenkaan sitä julkisuusrumbaa, Tanja pohtii. 

Tapailua ja salailua

Tanja ja Stefan saivat tavata toisensa ensimmäistä kertaa vasta sitten, kun tuotantoyhtiö antoi sille luvan. Tämä tapahtui farmiviikon jälkeen, kun mukaan valikoituneiden ehdokkaiden joukosta ei löytynyt ketään, jonka kanssa Stefan olisi halunnut aloittaa parisuhteen. Näin ollen hän sai palata takaisin kirjepinolle. 

– Saimme nähdä vasta elokuussa ja silloin kun tapasimme, kaikki piti pitää salassa, ettei kukaan saanut tietää, mitä tapahtuu. Ohjelma alkoi pyörimään vasta syyskuussa, ja oikeastaan joulukuuhun asti piti salailla, Tanja muistelee. 

LUE MYÖS: Maajussille morsian -ohjelman Jani antaa tiukan neuvon uusille hakijoille: "Mieti tarkkaan, haluatko muuttaa maalle"​​​​​​​

Pariskunta ei kuitenkaan ottanut paineita tapailunsa salailemisesta. Heidän mielestään se oli omalla tavallaan jännittävää. Stefan kertoo kuitenkin, että jos tekisi kaiken uudestaan, hän miettisi eri näkökulmista. 

– Kyllähän siinä otti pikkuisen riskin aikoinaan. Riski piti ottaa, kyllä se julkisuus aikamoista oli, Stefan kertoo. 

Erillään asuva pari tyytyväinen suhteeseensa

Pariskunnan tarina puhuttaa edelleen. Stefan ja Tanja kertovat, että vuosien jälkeen ihmiset muistavat parin erittäin hyvin ja he saavat keskustella aiheesta usein. 

Ohjelman loppumisen jälkeen viestejä tuli paljon, varsinkin Stefanille. Tanja koki ajanjakson stressaavana, sillä pariskunnan suhde oli vielä alkutekijöissään ja hän pelkäsi, että yhteydenottojen joukosta Stefan löytää uuden kumppanin. 

– Jossain vaiheessa minua vaivasi se, kun ajatteli, että milloin sitä voi olla varmalla pohjalla. Ajatteli, että mitä jos hän löytääkin jonkun paremman, ja vaihtaa lennossa, Tanja muistelee nauraen. 

Yhteydenotot ovat nyt loppuneet ja pari elää yhteistä arkeaan rauhassa. He asuvat vielä omissa kodeissaan eri paikkakunnilla: Tanja Porvoossa ja Stefan Liljendalissa. Pariskunta on kokenut järjestelynsä toimivaksi. 

– Näemme kuitenkin monta kertaa viikossa. Ehkä se on hyvä niin. Muuten jos asuisi siinä, arki voisi olla erilaista, Tanja miettii.

– Tällä tavalla suhteemme on pysynyt todella hyvänä.  

Maajussille morsian MTV3-kanavalla syksyllä!

Lisää aiheesta:

Ensitreffit-Pauliina paljastaa, mikä johti hänen ja Matin eroon – erityisesti yksi asia kokemuksessa järkytti Ensitreffit alttarilla -ohjelmassa avioituneet Matti ja Pauliina kertovat, mikä on heidän suhteensa tilanne nytMaajussi-Ann paljastaa nyt MTV Uutisten haastattelussa, miten hänen ja Erkin suhteelle kävi: "Jos olisin tiennyt..."Ensitreffit-Tuomas huomasi ensimmäisen varoitusmerkin jo hääpäivänä – tutustui sattumalta somessa uuteen naiseen: "Tämä juttu on katsottava"Maajussi-Aleksi yllätti arvaamattomalla käänteellään – näin hänen rakkauselämässään menee nyt: "Ei tästä ihan heti ole paluuta entiseen"Maajussi-Paavon ja Ellin eron syy: Paavo ihastui toiseen!
Maajussille morsian

Tuoreimmat aiheesta

Maajussille morsian
  • Eilen14:01
    Maajussille morsian: Kaikki tarinat

    Maajussi-Pia ei pysty piilottamaan turhautumistaan – puolisoehdokas istuu tuppisuuna treffeillä

  • Eilen08:42
    Maajussille morsian: Kaikki tarinat

    Vappu Pimiä hehkuttaa maajussiparin onnea: "Teillä on koko loppuelämä aikaa"

  • Eilen06:02
    Maajussille morsian: Kaikki tarinat

    Maajussit tekivät päätöksensä – katso Tuomaksen tunteikas valintahetki!

  • ti18:02
    Vappu Pimiä

    Maajussi-Perttu teki valintansa – Vappu Pimiä kiusaantuneena kyyhkyläisten vieressä: "Voitte antaa mennä vain"

  • 26.10.10:30
    TV-ohjelmat

    Suudelmia! Maajussi-Pertun ja puolisoehdokkaan välillä kipinöi: "Tosi ihastunut olo"