Maailman toiseksi pisin mies juhli paralympiakultaa – urheilijalla toinen jalka 15 senttiä pidempi
Iranin maajoukkue juhli paralympiakultaa istumalentopallossa. Joukkueessa pelasi maailman toiseksi pisin mies 246-senttinen Morteza Mehrzad.
Mehrzad teki Tokion kisojen loppuottelussa Venäjän olympiakomitean joukkuetta vastaan 28 pistettä. Se on sama määrä, kuin viiden vuoden takaisessa Rion paralympialaisten loppuottelussa, jolloin Iran otti myös kultaa.
Mehrzad joutui 16-vuotiaana pyöräilyonnettomuuteen, joka aiheutti oikean jalan kasvun pysähtymisen. Vasen jalka on tämän seurauksena 15 senttimetriä pidempi. Vasen 33-vuotias urheilija aloitti istumalentopallon vuonna 2011.
Uusimmat
-
09:03
Mikko Penttilän tanhutausta on tuonut mukanaan yhden ongelman TTK-treeneihin: "Tällä viikolla on taas käynyt ilmi"
-
08:59
Antti Pennanen nostaa tärkeän huomion Ilveksen raskaasta menestystaakasta – "Haluan sanoittaa"
-
08:53
Ukraina julkaisi videon: Drone paikansi, tykistö iski
-
08:38
Barcelona sai Sergio Ramosilta melkoisen lahjan – Tuomas Virkkusen reaktio kertoi paljon
-
08:38
Ukraina: Venäjä menetti päivässä 470 sotilasta ja 38 tykkiä – MTV seuraa sotaa
-
08:29
Kun migreenikohtaus iskee, Susannan oikea puoli halvaantuu – oireita ei terveydenhuollossakaan aina ymmärretä: "Henkilökunta on repinyt hiuksista ja naureskellut"
-
08:19
Konkarikyttä kurvasi Opel Kadettilla jututtamaan murhasta epäiltyä miestä – selän takana seissyt vaimo muutti suunnitelmia
-
08:10
Pikavippimarkkinoilla muutos – tässä syy
-
08:03
Mies karautti autolla poliisiaseman sisään ja tuuletti – elinkautinen uhkaa
-
08:01
Mirva-puoliso täräyttää Jukka Rasilalle Amazing Race -ohjelman avausjaksossa: "Olet putkiaivo!"
-
07:58
Lähestymiskiellon noudattamista voidaan pian valvoa esimerkiksi nilkkapannalla
-
07:52
Antti Pennasen tulistumista seurasi harvinainen ratkaisu – sitten keitti Ville Peltosella
-
07:39
Yhdysvaltain nopeimmin kasvava urheilulaji kerää nyt suosiota myös Suomessa – tältä näyttää pickleball
-
07:37
Teemu Suniselta mystinen kommentti "ahdistavista asioista" kesken MM-rallin – ohjasi tallitoverin puheille
-
07:16
KRP:n tutkintaryhmä perkaa nyt kaikki valvontakameranauhat – Vantaan postinjakajan murha pimeänä jo 10 kuukautta
-
07:15
Niska ja hartiat jatkuvasti jumissa? Lääkäri paljastaa todennäköisen syyn, jota moni ei tiedä
-
07:02
Lauri Marjamäki purki raivoaan voimasanoin – palasi tähän kohutuomioon Liiga-ottelun jälkeen: "Kaikkien mielestä oli"
-
07:01
Töllötuomarit nostavat kolme tv-syksyn viihdyttävintä persoonaa – toivovat tätä näyttelijää useampaan ohjelmaan
-
06:49
Esapekka Lapin ulosajosta kova puhuttelu – raju tärsky sisälsi alokasmaisia piirteitä
-
06:47
Uskaltaisitko päästää tekoälyn lääkäriksesi? Se on jo käytössä ja paranee jatkuvasti, kertoo työelämäprofessori
-
Lataa lisää