SM-liigan toimitusjohtaja Jukka-Pekka Vuorisen mielestä liigalla ei ole syytä sekaantua Rauman Lukon ja Espoon Bluesin väliseen tilanteeseen.
Lukon päävalmentaja Risto Dufva ja puolustaja Tommi Kovanen ovat tylyttäneet kovin sanoin Bluesin Tommi Huhtalaa, kun tämä taklasi lauantaina Kovasta pelirangaistuksen arvoisesti. Kovanen sai aivotärähdyksen ja hänen kylkiluunsa murtui.
Dufvan mielestä taklaus oli "raukkamainen temppu". Kovanen latasi keskiviikkona Länsi-Suomi-lehdessä olan takaa ja sanoi muun muassa, että "v***ttaa, kun tuollaiset urpot pilaavat lajin".
Blues ärähti vastaan tiedotteella ja sanoi, ettei hyväksy oman pelaajan julkista haukkumista. SM-liiga ei sanojenvaihtoon puutu, jos asia jää tähän. Dufva on myös ihmetellyt suuresti, miksei tilanne edennyt päävideotuomarilta kurinpitotoimiin.
– Tällaisiin kentän ulkopuolisiin asioihin on minullakin mahdollisuus reagoida, mutta sitä on käytetty hyvin maltillisesti, koska ei siitä tule mitään, jos hypitään koko ajan suuntaan ja toiseen, SM-liigan toimitusjohtaja Vuorinen sanoo MTV3.fille.
– Tässä tapauksessa molemmat ovat reagoineet omalla tavallaan, eikä se ole mennyt niin täydellisesti mauttomuuksiin. Säännöissä on tietyt kohdat ja niitä pitää noudattaa, mutta enemmän tämä on keskustelun tasolla kuin rangaistustasolla, Vuorinen linjaa.
Vuorisen mukaan liiga on ottanut lähtökohtaisesti hanakimmin kiinni tuomareihin kohdistuviin, henkilökohtaisuuksiin meneviin lausuntoihin.
– Seurojen välillä on nokittelua ja se pitää ymmärtää. Liigan pitää kuitenkin huolehtia, että se jää siihen, eikä lähde jatkumaan.
Syyttely loukkaantumisesta yltyy – Bluesilta noottia Lukolle
määritellään kartan sijainti