Lukijat: Ei influenssarokotuksiin ole luottamista!
Influenssarokotuksia jaetaan jälleen terveyskeskuksissa. Kysyimme lukijoiltamme, vaikuttaako sikainfluenssarokote Pandemrixin aiheuttamat narkolepsiatapaukset vieneet luottamuksen kausirokotteisiin. Lähes puolet lukijoistamme vastaa kysymykseen myöntävästi.
Koti-osion lukijoista lähes 47 prosenttia ei luota enää influenssarokotuksiin. Kymmenen prosenttia vastanneista ei osaa sanoa kantaansa, ja 41 prosenttia vastanneista taasen puoltaa sitä.
– Täyttä *****a koko rokotustouhu, lääkefirmat rahastavat ja kehittävät pahempia tauteja, uskoo nimimerkki Tonttu.
– No nyt se joka vuotinen keuhkokuume tulla tupsahti kuin pyrstötähti, ihan odottamatta ilokseni. Ja vaikka olin ottanut kaikki mahdolliset rokotukset. Sama juttu viime vuonna ja sitä edellisenä vuotena.nyt tätä sitten taas kestää sen kirotun kuukauden, nimimerkki Paula kiroilee.
– Miksi ottaisin rokotteen, joka perustuu arvailuihin, mikä virus voi aiheuttaa mahdollisen epidemian? Voin vielä ymmärtää riskiryhmien rokotukset, mutta normaalien ihmisten sairastumisen pelko on järjetöntä, nimimerkki Miksu kuittaa.
Nimimerkki Eea kuitenkin puolustaa rokotteita, eikä arvosta keskusteluiden negatiivista sävyä.
– Ihmettelen yhä, miksei mediassa puhuta siitä miten monta ihmishenkeä tai lasta on saatu rokotuksilla on saatu pelastettua.: kaikki tautiin menehtyneet ja kutakuinkin kaikki tehohoitoon joutuneet joita oli paljon, olivat rokottamattomia. Tauti käyttäytyi eri tavalla eri maissa ja rokotteet olivat ainakin osasyy Suomen varsin rauhalliseen tautitilanteeseen. Onneksi myös tauti oli ennakoitua rauhallisempi, mutta mitä sitten kun joku vuosi se onkin ennakoitua aggressiivisempi? Ei tarvitse olla suuri matemaatikko että pystyy laskemaan, että tehohoitopaikat loppuvat kesken, kun ne olivat kaksi vuotta sittenkin paikoin tiukassa. Kuinka monta narkolepsiatapausta voidaan hyväksyä jos voidaan pelastaa yhden lapsen henki?
Myös nimimerkki Rokotettu puolustaa influenssarokotuksia.
– Rokotuksilla on aina suurempi hyöty kuin haitta. Jos ihmiset jättävät itsensä rokottamatta ei ole keinoja torjua laajoja epidemioita. Tyhmää hysteriaa.
(MTV3)
Uusimmat
-
21:11
Hääpäiväkirjat-morsian saa sulhaseltaan shokkiyllätyksen: "En vain pysty käsittämään tätä"
-
21:06
SJK synkensi HIFK:n tuskaa Veikkausliigassa
-
21:04
Mette Baas ja Milja Thureson jäivät ratakierroksella alkueriin
-
21:04
Scholz läksytti tiukasti toimittajaa – "Jos ymmärtäisit asian oikein, et kysyisi tällaista"
-
20:52
Valioliigapelaajaa syytetään kahdeksasta raiskauksesta ja useista seksuaalisen väkivallan teoista – väite: toimi kuin ”saalistaja”
-
20:44
Olli Kokko venyi EM-finaaliin! "Sairaan hienoa"
-
20:29
Pääministeri Marinilta tiukka viesti Oslon pääministerikokouksessa: "Ei ole oikein, että venäläiset voivat vapaasti matkustaa Euroopassa"
-
20:29
Taleban vuosipäivänään umpikujassa: Ihmisoikeuksien häpäiseminen on ajanut Afganistanin taloudelliseen katastrofiin
-
20:21
Haluttomuus voi piinata pitkässä suhteessa – seksuaaliterapeutti listaa vaikuttavia tekijöitä: "Voivat sysätä seksuaaliset halut taka-alalle"
-
20:07
Salla Sipponen jäi pyyhkimään kyyneliä kiekon karsinnassa – 70 metrin nainen laittoi kisan jännäksi
-
20:07
Ukraina: Venäjä jatkaa hallintorakennusten valloittamista lähellä Zaporizhzhjaa – MTV seuraa sotaa
-
19:58
Valtteri Bottas linjaa Alfa Romeolle kovia tavoitteita – onko realismi kuitenkin jotain aivan toista?
-
19:50
Eurooppaa korventaa nyt historiallisen ankara kuumuus – "Tällä tavalla se ilmastonmuutos näkyy"
-
19:31
Hääpäiväkirjat-morsian avautuu vaikeista väleistä isäänsä – miettii äärimmäistä ratkaisua
-
19:05
Avomerialueet kattavat lähes puolet maapallon pinta-alasta, mutta vain prosentti on suojeltu – YK pyrkii jälleen suojelusopimukseen
-
19:02
Oletko ostanut? Jauheliha, joka on edullisempaa ja vähärasvaisempaa
-
19:01
Konsulipäällikkö Tanner: Suomen viisumien kysyntä Venäjällä ylittää selvästi tarjonnan
-
18:48
Suomen kaikkien aikojen pesäpalloura päätökseen – kommentoi saamaansa kunnianosoitusta: "Seppo Räty olisi sen voinut tehdä"
-
18:43
Korkea sähkönhinta voi kurittaa erityisesti pieniä ja keskisuuria yrityksiä: "Tuotantoa siirrettävä halvempiin tunteihin"
-
18:39
He hakivat Mika Salmisen seuraajaksi – palkkaus yli 9000 euroa kuukaudessa
-
Lataa lisää