Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Luhistuminen on alkanut": EU:n ilmastopalvelun mukaan kuluvusta vuodesta on tulossa mittaushistorian kuumin

2:01Johtuuko helle ilmastonmuutoksesta?Johtuuko helle ilmastonmuutoksesta? Juttu on heinäkuulta.
Julkaistu 06.09.2023 11:54

MTV UUTISET – STT

Ilmastonmuutos pahentaa muun muassa ilmansaasteita, varoittaa Maailman ilmatieteen järjestö WMO.

Kuluvasta vuodesta on tulossa todennäköisesti mittaushistorian kuumin, kertoo EU:n ilmastonmuutosta seuraava Copernicus-palvelu.

Kulunut kesä on ollut ennätyskuuma. Esimerkiksi tämän vuoden elokuu oli mittaushistorian kuumin elokuu. Kesän aikana helleaallot, äärimmäinen kuivuus ja maastopalot koettelivat useita maita, muun muassa Etelä-Eurooppaa.

YK:n pääsihteerin Antonio Guterresin mukaan "ilmaston luhistuminen" on alkanut. Hän muistuttaa, että tutkijat ovat jo pitkään varoittaneet seurauksista, jotka johtuvat ihmiskunnan riippuvuudesta fossiilisista polttoaineista.

–  Ilmastomme romahtaa nopeammin kuin ehdimme mukautua. Äärimmäiset sääilmiöt iskevät maapallon jokaiseen nurkkaan, hän sanoi.

Lue myös: Päästöt voidaan puolittaa - tutkijoilta yli 80 keinoa vähentää suomalaisten kotitalouksien kulutusperäisiä päästöjä

YK:n mukaan ilmastonmuutos pahentaa kuumuusaaltoja ja heikentää myös ilmanlaatua muun muassa maastopaloista leviävän savun vuoksi.

–  Kuumuusaallot heikentävät ilman laatua ja vaikuttavat laajasti ihmisten terveyteen, ekosysteemeihin, maanviljelyyn ja ennen kaikkea päivittäisiin elämiimme, YK:n alaisen Maailman ilmatieteen järjestön WMO:n edustaja Petteri Taalas sanoi kannanotossa.

Hän myös muistutti, ettei ilmastonmuutosta ja ilmanlaatua voida erottaa toisistaan.

Esimerkiksi viime aikojen maastopalot Ateenassa ja New Yorkissa ovat konkreettinen osoitus siitä, mitä tulevaisuudessa on luvassa.

Lue myös: Suomalaiseen metsänhoitoon tulossa iso mullistus – edessä on siirtyminen sekametsien kasvatukseen

Lisää aiheesta:

Maailman ilmatieteen järjestö: Viime vuosikymmen mittaushistorian kuumin – "Maapallo lähettää hätäviestiä"Näin ilmastonmuutos sairastuttaa ja tappaa – äärimmäisistä sääilmiöistä tulossa äärimmäisiä terveysilmiöitäNyt eletään ehkä maapallon mittaushistorian kuuminta vuotta – "Oletamme, että vuosi 2024 on vielä kuumempi"Heinäkuusta ennätyksellisen kuuma kuukausi – "Ilmastonmuutoksen karu todellisuus ja esimakua tulevaisuudesta"Miljoonat joutuvat sietämään jo nyt helteitä, joissa ihminen ei vain pärjää: Näihin 10 maahan sään ääri-ilmiöt vaikuttavat kovitenNasa varoittaa: Vuosi 2020 oli historian kuumin, tuhot dramaattisia – mutta vain "esimakua tulevasta"
IlmastonmuutosEUUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ilmastonmuutos
  • 00:01
    Päästöt

    Etla: Kasvihuonekaasujen päästöt vähenevät, suurimmat päästöt nyt liikenteestä ja maataloudesta

  • ma18:47
    Meret

    Maailma saavutti ensimmäisen "keikahduspisteen" – korallien tuhoutuminen on jo lähes varmaa

  • 6.10.19:23
    Luonto ja eläimet

    Raportti: Suomalaiset tuhlaavat, mutta ilma on sentään Euroopan puhtainta

  • 5.10.08:06
    Meret

    Tutkimus merenpinnan noususta: Parhaimmassakin tapauksessa tilanne kamala

  • 1.10.14:00
    Sää

    Lapissa oli taas ennätyslämmin syyskuu – ilmastonmuutos nosti keskilämpötilaa lähes kaksi astetta