Oikeusministeriö arvioi tarkistusprosessin voivan kestää vielä useita viikkoja.
Yhdysvalloissa liittovaltion poliisi FBI ja syyttäjät ovat löytäneet yli miljoona uutta asiakirjaa, jotka saattavat liittyä seksuaalirikoksista tuomitun Jeffrey Epsteinin tapaukseen.
Asiasta kertoo Yhdysvaltojen oikeusministeriö X-viestipalvelussa.
Ministeriön mukaan asianajajat työskentelevät kellon ympäri tarkistaakseen materiaalia ja poistaakseen tietoja uhrien suojelemiseksi. Oikeusministeriö arvioi kuitenkin prosessin voivan kestää vielä useita viikkoja.
Näin ollen Epstein-vyyhdin ja erityisesti presidentti Donald Trumpiin kohdistuneiden epäilyjen selvittäminen viivästyy.
Oikeusministeriötä on arvosteltu yli puoluerajojen sen tavasta käsitellä Epstein-asiakirjoja ja vaadittu puolueettoman valvontaelimen perustamista.
Erityisesti demokraatit ovat syyttäneet oikeusministeriötä asiakirjojen sensuroinnista kovalla kädellä, hidastelemisesta niiden julkaisemisessa sekä suoranaisesta Trumpin suojelemisesta.
Oikeusministeriö julkaisi tiistaina Suomen aikaa tuhansia uusia Epstein-asiakirjoja. Tätä ennen ministeriö oli jo julkaissut mittavan määrän materiaalia viime perjantaina.
