MTV Sportin tietojen mukaan F1-talli Lotuksella loppukauden kaksi kisaa ajava Heikki Kovalainen palaa tietyllä tapaa tuttuun talliin. Suomalaiskuljettaja aloitti F1-uransa Renaultilla kaudella 2007, joka on Lotus-tallin edeltäjä.
- Tallissa on samoja ihmisiä paljonkin. Tavallaan se on sama tiimi, vaikka ihmisiä on lähtenyt. Siitä on varmasti Heikille hyötyä, että siellä on tuttuja ihmisiä, MTV Sportin formulaselostaja Oskari Saari sanoo.
Kuusi kautta F1:ssä ajanut Kovalainen tekee paluun F1-radoille vajaan vuoden tauon jälkeen. Hän ajoi edellisen kisansa kuninkuusluokassa viime kaudella marraskuun 25. päivänä Caterhamin ratissa.
Suomussalmelainen pääsee hakemaan jatkoa loppukauden kisoista uransa yhdelle GP-voitolle ja yhteensä neljälle palkintokorokesijalle. Paalupaikkoja uralla on kertynyt yksi
Kartingtaustan omaava Kovalainen, 32, ajoi ennen F1-uraansa muun muassa Formula 3 -luokassa ja GP2-sarjassa. Kuninkuusluokkaan hän tutustui ensin testikuljettajana, mutta Kovalaiselle avautui paikka Renault-talliin kaudelle 2007, kun hallitseva maailmanmestari Fernando Alonso siirtyi McLarenille.
Kovalainen ajoi F1-uransa avauskilpailun Australiassa sijoittuen kymmenenneksi. Ensimmäisen MM-pisteen hän saalisti jo toisessa kisassa kaasutellessaan Malesian GP:ssä kahdeksanneksi. Kauden huippusuoritus tuli Japanissa, missä suomalaiskuski saavutti ensimmäisen palkintopallisijan ajaessaan toiseksi sateisessa kisassa. Tulokaskaudellaan Kovalainen sijoittui MM-taulukossa seitsemänneksi 30 pisteellä.
Ensimmäinen GP-voitto McLarenilla
Kauden päätteeksi Alonso vaikutti jälleen Kovalaisen uraan. Kaksinkertainen maailmanmestari palasi Renaultille, ja Kovalainen otti puolestaan hänen paikkansa McLarenilla.
Kausi 2008 on tähän mennessä menestyksekkäin Kovalaisen F1-uralla. Palkintokorokesijoja kertyi kolme, joista kirkkain oli Unkarin GP:n voitto elokuussa. Samalla Kovalaisesta tuli neljäs suomalainen F1-osakilpailun voittanut kuljettaja Keke Rosbergin, ja lisäksi. Kovalainen ajoi myös uransa tähän mennessä ainoan paalupaikan Silverstonessa. Kaudelta kertyi 53 MM-pistettä ja jälleen seitsemäs sija MM-sarjassa.

