Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Linnan juhlien etikettiä koeteltiin puukolla ja poliittisella protestilla – näin vastaa presidentin kanslia

Vasemmassa kuvassa Varustelekan kauppias Valtteri Lindholm puolisoineen itsenäisyyspäivän vastaanotolla, oikeassa kuvassa kolttasaamelainen ohjaaja-käsikirjoittaja Pauliina Feodoroff ja puolisonsa Milja Sarkola (oik).
Vasemmassa kuvassa Varustelekan kauppias Valtteri Lindholm puolisoineen itsenäisyyspäivän vastaanotolla, oikeassa kuvassa kolttasaamelainen ohjaaja-käsikirjoittaja Pauliina Feodoroff ja puolisonsa Milja Sarkola (oik).Lehtikuva
Julkaistu 07.12.2015 19:56(Päivitetty 07.12.2015 20:03)
Toimittajan kuva

Raija Kantomaa

raija.kantomaa@mtv.fi

RaijaKantomaa

Linnan juhlissa eilen nähty poliittinen kannanotto sekä miehen asuun kuulunut puukko ovat herättäneet keskustelua presidentinlinnan turvallisuudesta sekä käytösetiketistä.

Kolttasaamelainen ohjaaja-käsikirjoittaja Pauliina Feodoroff ja hänen puolisonsa Milja Sarkola olivat maalanneet iholleen numeron 169. MTV Uutisten haastattelusssa Feodoroff kertoi, että he halusivat nostaa julkiseen keskusteluun ILO:n sopimuksen alkuperäiskansojen itsemääräämisoikeudesta. Tämän sopimuksen Suomen hallitus jätti keväällä ratifioimatta.

Presidentin kanslian mukaan linnan juhlissa eilen nähty poliittinen kannanotto ei ole varsinaisen etiketin mukaista eikä heiltä ole kysytty lupaa siihen. 

– Emme ota tähän mitään virallista kantaa, onko tämä soveliasta. Mutta kysymyksessä on juhlavastaanotto eikä poliittinen mielenilmaus ole etiketin mukaista käytöstä. Jokainen ymmärtää sen, miten vieraiden odotetaan käyttäytyvän. Tämä ei ole sellainen tilaisuus, jossa on etiketin mukaan soveliasta ilmaista tällä tavoin mielipiteensä, kertoo hallinnollinen avustaja Armi Schoderus presidentin kansliasta.

Feodoroff kertoi aiemmin MTV:lle tiedostaneensa, ettei hänen käytöksensä ole juhlavierailta odetettavaa hyvää käytöstä. Tästä huolimatta hän halusi hyödyntää julkisuuden tärkeäksi kokemansa itsemääräämisoikeuden saamiseksi saamelaisille.

Puukko etiketin rajamailla

Sen sijaan näinä levottomina aikoina huomiota herättänyt puukko Varustelekan toimitusjohtaja Valtteri Lindholmin kansallisasussa on etiketin mukaan jopa hyväksyttävä.

– Kansallispukuihin kuuluu erilaisia koriste-esineitä, jotka etiketti hyväksyy. Emme ota kantaa siihen, kuuluuko siihen puukko vaan kyllä kantaja tietää sen itse. Kaikki vieraat tulevat turvatarkastuksen ja metallinpaljastimien kautta juhliin, kommentoi Schroderus.

– On mahdollista, että kansallispukuun kuuluva puukko voi olla myös pelkkä kahva ilman terää. Valveutunut vieras tietää, mikä on hyvä tapa toimia. En tiedä, millainen puukko oli kyseessä tässä tapauksessa.

Presidentin kanslia täydensi myöhemmin, että Lindholmin kanssa oli sovittu asiasta.

– Oli sovittu, että hän voi saapua kansallispuvussa, jonka osa puukko oli. Muutoin Linnaan ei voi tuoda teräaseita, kyseessä oli siis ennakkoon sovittu poikkeustapaus, kanslia täsmentää.

Schroderuksen mukaan nykyhengen mukaisesti ei ole olemassa sopimatonta pukeutumista.

– Luotamme vieraisiin, että he osaavat pukeutua juhliin sopivasti. Ohjeistamme vieraita pukeutumisessa kutsussa: Naisilla tulee olla iltapuku ja miehillä frakki tai tumma puku. Iltapuku tarkoittaa aina näin juhlavassa tilaisuudessa nilkkoihin ulottuvaa helmaa. Tästä huolimatta saamme ennen h-hetkeä paljon kyselyitä koskien pukuja ja nimen omaan helman mittaa. Mutta jokainen vieras on pukeutuu juhliin nykyaikana – omalla parhaaksi katsomallaan tavalla, toteaa Schroderus diplomaattisesti.

MTV Uutiset ei tavoittanut Varustelekan toimitusjohtajaa kommentoimaan asuunsa kuulunutta puukkoa.

Lisää aiheesta:

Rinnat paljaana saunoneet tissiaktivistit poistettiin yleisestä saunasta – saako nainen olla julkisella paikalla ilman paitaa?Helsinkiläisnainen aikoi rauhanturvaajaksi – tie nousi pystyyn hijabin käytön takiaLinnan juhlien vieraslistaa kritisoidaan – Jenni Haukio otti kantaa somessa: "Mikä sinusta olisi oikea ja hyvä periaate?"Pääesikunta Pride-kohusta: Aiempi kanta hieman liian tiukka – "Varusmiespalvelus yksi tasa-arvoisimmista ympäristöistä"Puukko vyöllä Linnassa edustanut pettyi: Normaalisti isäntäväki haluaa, että vierailla on hauskaaPoliittiseen kiistaan Linnan juhlissa kantaa ottanut: En voinut mennä sinne vain tavallisena juhlavieraana
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 19:57
    Tietoturva

    Tämä arkinen asia altistaa digihuijauksille – "Pankit eivät tee tarpeeksi", sanoo IT-asiantuntija

  • 19:53
    Turvallisuus

    Näistä syistä auto on digivarautujan valttikortti

  • 18:37
    Veneet ja laivat

    Tilanne päällä Kotkassa – MTV todisti erikoista veneselkkausta

  • 18:31
    Pelastusoperaatiot

    Miska ei epäröinyt, kun näki nuoren pojan hukkumaisillaan – presidentti antoi tunnustuksen sankariteosta

  • 18:19
    Riikka Purra

    Anarkistit jättivät haistattelevan banderollin Riikka Purran kodin luo