Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Liikuntamyönteinen hallitus poisti työsuhdepyöräedun, kova debatti puhkesi: "Pyöräilyähän voi jatkaa"

11:07Polkupyöräetu karsittiin, haittaveroja nostettiin – näin riihipäätökset vaikuttavat terveyteenKokoomus ja SDP napikkain työsuhdepyöräedun poistamisesta Huomenta Suomessa.
Julkaistu 28.04.2025 08:56
Toimittajan kuva

Joonas Mustonen

joonas.mustonen@mtv.fi

Toimittajan kuva

Shahin Doagu

shahin.doagu@mtv.fi

Hallituksen päätös poistaa työsuhdepyöräetu on herättänyt sankkaa vastustusta, ja niin herätti myös Huomenta Suomen sohvilla. 

Kokoomuksen kansanedustaja Mia Laiho toteaa, että työsuhdepyöräetu koskee vain tiettyä ryhmää suomalaisista. Sen takia siitä haluttiin hallituksen puoliväliriihessä luopua, Laiho toteaa.

– Ilman muuta kannatetaan pyöräilemistä. Yrityksethän voivat sitä jatkossakin tarjota. 

Oppositiossa istuva SDP:n kansanedustaja Elisa Gebhard syöksee tulta hallitukselle. 

– Aika ristiriitaista, että hallitus, joka mainostaa itseään liikuntamyönteisenä lähtee kajoamaan arkiliikuntaa kannustavaan etuun.

Gebhard lisää, että työsuhdepyöräedun poistaminen on myös symbolista. Sitä hän perustelee sillä, että hallitus on "puhunut paljon autoilun ja erityisesti bensa-autoilun halpuuttamisesta".

– Näyttää siltä, että on tehty selvä arvovalinta, Gebhard toteaa. 

Laiho puolustautuu: 

– Koskaan ei ole tehty niin paljon panostuksia liikunnallisen elämäntavan lisäämiseen kuin tämä hallitus. Meillä on Suomi liikkeelle -ohjelma sekä perusopetuslain uudistuksen yhteydessä haluttiin lisätä liikuntamyönteistä elämäntapaa. 

Onko työsuhdepyöräedun poistamisella oikeasti taloudellista hyötyä, tivasi MTV Uutisten toimittaja Shahin Doagu Laiholta. 

– Pyöräilyähän voi jokainen joka tapauksessa jatkaa. Yritykset voivat sen itse miettiä, mikä on heille se tapa tukea heidän työntekijöitään ja lisätä heidän hyvinvointiaan. Työsuhdepyörä voi olla yksi osa sitä myös jatkossakin, Laiho toteaa.

– Niin. Täytyy todeta, että hallitus on nimenomaan tehnyt joukkoliikenteen hinnasta kovemman. Tässä tehdään arvovalintoja, hallitus ei halua tukea ihmisiä liikkumaan luonnonmukaisesti, Gebhard tivaa.

Yleisesti Gebhardin mielestä hallituksen puheilta putosi pohja, kun se haluaa tukea nimenomaan kaikista hyvätuloisimpia. 

Lue myös: Hallitus rukkasi työsuhdepyöräetua: Luvassa konkursseja, alalta sanotaan

Lisää aiheesta:

Tuhannet työsuhdepyörän hankkineet voivat olla pian ongelmissa MTV seurasi SuomiAreenan Puheenjohtajatenttiä – hallituksen taloustoimille kritiikkiä: "Tässä ei ole päätä, eikä häntää"Mitä bensan hinnoille pitäisi tehdä? Perussuomalaiset ja vihreät ennakkodebatissa – "Se on tosiasia ja sen olisi hyvä hallituksen myöntää"Suurimmat oppositiopuolueet pitävät hallituksen energiaratkaisuja omana ansionaan – "Kyllä sinne jäi vielä uupumaan paljon"Unicafe ilmoitti luopuvansa naudanlihasta ja siitäkös sota syttyi, vaikka muutos on "ihan mikkihiiriluokkaa" – ruoka on kulttuurisodan uusi taisteluareenaSDP:n puheenjohtaja MTV:n Uutisextrassa: Rinteen puheet aktiivimallista vain kovenevat – "Tämän me hoidamme"
PolitiikkaKehysriihiPyöräilyLiikuntaHuomenta SuomiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • Eilen20:15
    Petteri Orpo

    Eksistentiaalinen uhka huulilla eduskunnan kyselytunnilla – "On todellakin ymmärretty"

  • Eilen19:10
    Vammaiset

    Vammaispalvelulain säännös etenemässä

  • Eilen17:19
    Perussuomalaiset

    Ano Turtiainen alkoi toistaa salaliittoteorioita korona-aikana, ja lopulta tie vei Venäjälle: "Hän oli varsin jyrkkä"

  • Eilen11:38
    Sanna Marin

    Sanna Marin nauratti yleisöä New Yorkissa: "Ikävöin valtaa"

  • Eilen06:34
    SDP

    Yle: SDP yhä selvästi suosituin