Vasemmistoliiton puheenjohtajan Li Anderssonin mukaan keskustajohtaja Annika Saarikon puheissa on vaalipaniikkia.
Keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko sanoi tänään MTV Uutisille, ettei keskusta voi jatkaa nykyisenkaltaisessa hallituskokoonpanossa vaalien jälkeen.
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersson pitää MTV Uutisten haastattelussa Saarikon puheita ennenaikaisina.
– Käydään nyt edes ne vaalit ensin, Andersson puuskahtaa.
– Annetaan suomalaisten ottaa kantaa eri puolueiden asiaesityksiin siitä, miten Suomen taloutta ja tulevaisuutta tulisi hoitaa, ja sen jälkeen käydään hallitusneuvottelut.
Lue myös: Annika Saarikko MTV Uutisille: Keskusta ei jatka nykyisellä hallituspohjalla ensi vaalikaudella
Kun nykypohja on suljettu pois ja tiedetään, että kokoomusta ja vasemmistoliittoa on hyvin hankalaa sovittaa samaan hallitukseen, herää kysymys, onko näköpiirissä mitään realistista hallituspohjavaihtoehtoa, jossa vasemmistoliitto olisi mukana.
Mikä olisi hallituspohja, jossa vasemmistoliitto voisi olla vaalien jälkeen?
– Sellainen hallituspohja, joka rakentuu meidän mielestämme mieluiten punavihreän yhteistyön ympärille. Se on aina vaalituloksesta kiinni, tarvitaanko siihen kuinka monta muuta puoluetta mukaan, Andersson toteaa.
– Mutta suomalaiset itse tämän päättävät, yhtäkään ääntä ei ole vielä annettu.
