- tonnikalafile - cashew-pähkinöitä - prk kookosmaitoa - tlk maissinjyviä - pss turkinpippureita
Aki Wahlmanin ja Lauri Nurksen menu:
Maissi-kookoskeitto
100 g tölkkimaissia 1/2 keltasipuli 1 dl kookosmaitoa rosamunda-peruna 30 g voita 1 dl vettä suolaa timjamia
Kuori perunat ja kuutioi pieniksi paloiksi. Freesaa voissa kaikki kiinteät aineet, lisää nesteet ja keitä 10 min. Soseuta, mausta ja siivilöi tarjolle.
Cashewmunkit
1 dl kookosmaitoa 1 rkl sokeria 1,5 dl vehnäjauhoja 1 tl leivinjauhetta 1 rkl cashew - pähkinää jauhettuna
Sekoita kaikki aineet ja paista kuumassa rasvassa kunnes munkissa on väriä. Pyöritä kuumana sokerissa ja tarjoa lisäkkeenä vaniljalla maustettua kermavaahtoa.
Tonnikalawokkia ja turkipippurisiirappia
keltasipuli valkosipulin kynsi 100 g maissia 50 g tonnikalaa rosmariinia suolaa 1 rkl soijaa 1 rkl fariinisokeria
Leikkaa sipuli suikaleiksi ja freesaa öljyssä. Lisää joukkoon suikaloitu tonnikala ja muut aineet. Mausta soijalla. Tarkista suolaisuus.
turkinpippurisiirappi:
1 dl vettä 100 g turkinpippureita
kiehauta ja jäähdytä.
Sitrusmarinoitua tonnikalaa
100 g tonnikalaa 1/2 sitruunan kuori ja mehu 6 tippaa Tabascoa suolaa pippuria
Mausta kalapala raastetulla kuorella, mehulla ja Tabascolla. Rouhi pintaan suolaa ja pippuria. Anna kalan maustua 10 min. ja paista kovalla lämmöllä 30 sek molemmin puolin, kalan tulee olla sisältä raakaa. Lisäkkeenä öljyssä paistettuja ruisleipäviipaleita.