Jokereiden päävalmentaja Lauri Marjamäki ja pelaajakoordinaattori Janne Vuorinen ovat tyytyväisiä siihen, missä tilanteessa Jokereiden joukkueenrakennus on. Muutamaa täsmävahvistusta etsitään kuitenkin vielä.
Jokerit julkisti viime viikolla viisi uutta pelaajahankintaa, kun MM-kisapaikoista taistelevat Petteri Lindbohm, Janne Juvonen, Hannes Björninen, Teemu Turunen ja Ruotsin Philip Holm liittyivät Jokerit-paitaan.
Jokereiden pelaajakoordinaattori Janne Vuorinen on iloinen seuran uusista hankinnoista. Jokerit on varta vasten halunnut haalia riveihinsä laadukkaita kansainvälisen tason pelaajia, jotka haluavat urallaan määrätietoisesti eteenpäin ja istuvat joukkueen pelitapaan.
– Olemme tosi tyytyväisiä kaikkiin pelaajiin. Ei se sattumaa ole, että yksi on Ruotsin maajoukkueessa ja neljä Suomen maajoukkueessa. Meillä on tällä hetkellä maajoukkueleirityksissä yli kymmenen pelaajaa, kun otetaan kaikki maat mukaan. He kaikki istuvat hyvin kansainväliseen jääkiekkoon, Vuorinen summaa uusia vahvistuksia.
Myös päävalmentaja Lauri Marjamäki otti uudet vahvistukset hyvillä mielin vastaan. Neljännen kautensa Jokereiden peräsimessä aloittava Marjamäki kaavailee koko viisikolle suurta roolia tulevan kauden palapelissä.
– Olen tosi tyytyväinen näistä hankinnoista. Tarvitsemme voittamisen ja pelaamisen vimman omaavia kavereita, jotka ovat kovaluonteisia. Kaikille on kaavailtu isoa roolia. Aika näyttää, millaisen roolin pelaajat ottavat, Marjamäki toteaa.
Björnisellä, Juvosella, Turusella ja Lindbohmilla ei ole aikaisempaa kokemusta KHL-kaukaloista. Marjamäki ei ole kuitenkaan huolissaan, sillä jokainen on todistanut kykynsä kansainvälisissä kaukaloissa.


