Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Laminaatin asentaminen

Julkaistu 04.08.2000 17:38

Hankimme makuuhuoneen lattiamateriaaliksi lukkoliitoslaminaattia, jonka asentamisen piti olla äärettömän helppoa. Asennuksen aloitettuamme totesimme kuitenkin, että alusta oli äärettömän epätasainen (aikaisempana pinnoitteena muovimatto): kuoppia ja kaltevuutta. Asennusyrityksissä paloi pinna ja osa laminaattien ponteistakin vaurioitui: ovat yllättävän hauraita! Ei-ammattilaisesta työ tuntuu tällä hetkellä toivottomalta. Millä tasoitan lattian ja saanko sitä edes omin voimin niin tasaiseksi, että asennus onnistuu? Mitä muita vinkkejä asennukseen?

Teidän ongelmanne on sama, kuin entisellä television ostajalla: savun hälvettyä luimme käyttöohjeet. Laminaatin asennusohjeissa sanotaan, että lattian on oltava kuiva, suora ja periksiantamaton. Paras lopputulos saavutetaan, jos muovimatto poistetaan ja tasoitetaan betonin päälle, mutta jotkut ammattimiehet ovat kyllä tasoittaneet muovimaton päällekin. Sekaan vain vähän mattoliimaa. Ongelmana on kuitenkin se, että kun muovimatto joutuu kahden erittäin emäksisen aineen väliin, betonin ja sementtipohjaisen tasoitteen, saattaa se ajan mittaa haurastua ja lattia antaa periksi hieman siltä osin, seurauksena laminaatin pontin murtuminen. Riski on kyllä äärimmäisen pieni, mutta kannattaa ottaa huomioon.

Lifestyle

Lisää aiheesta:

Musta maa ja lämpöasteita – kannattaako lintuja nyt ruokkia? Asiantuntija vastasi Lohjan pimeydestäVogue listasi vuoden 2025 parhaat pukeutujat – tätä nimeä tuskin odotit näkeväsi listallaPikamuotijätti Shein saa jatkaa nettikauppaansa Ranskassa – taustalla seksinukkeskandaaliIhanan mehevää! Kreetta Ahosen grillattu kinkku hurmaa – katso ohje, joka ei ole hätäisilleEpäilyttävä viesti Vintediltä? Tästä voi olla kyseOletko hoksannut tehdä näin joululaatikoille? "Tosi helppo tapa"

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • Eilen20:02
    Linnut

    Musta maa ja lämpöasteita – kannattaako lintuja nyt ruokkia? Asiantuntija vastasi Lohjan pimeydestä

  • Eilen18:57
    Paavi

    Vogue listasi vuoden 2025 parhaat pukeutujat – tätä nimeä tuskin odotit näkeväsi listalla

  • Eilen18:45
    Pikamuoti

    Pikamuotijätti Shein saa jatkaa nettikauppaansa Ranskassa – taustalla seksinukkeskandaali

  • Eilen16:44
    Jouluruoka

    Ihanan mehevää! Kreetta Ahosen grillattu kinkku hurmaa – katso ohje, joka ei ole hätäisille

  • Eilen14:08
    Verkkohuijaukset

    Epäilyttävä viesti Vintediltä? Tästä voi olla kyse