Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kylmäävä raportti: Kymmenet maat käyttävät trolliarmeijoita propagandan ja valeuutisten levittämiseen

Mielipidevaikuttamiseen käytetään hallitusta tukevia tekstejä suoltavien ihmisten lisäksi myös verkossa toimivia botteja ja valeuutisia.
Mielipidevaikuttamiseen käytetään hallitusta tukevia tekstejä suoltavien ihmisten lisäksi myös verkossa toimivia botteja ja valeuutisia.COLOURBOX
Julkaistu 14.11.2017 21:53
Toimittajan kuva

Tommi Forsman

tommi.forsman@mtv.fi

Ainakin 30 valtiota eri puolilla maailmaa maksaa verkossa toimiville tahoille propagandan levittämisestä tai mielipidevaikuttamisesta, kertoo brittilehti The Telegraph.

Lehden tiedot perustuvat amerikkalaisen ajatuspajan Freedom Housen vuosittaiseen raporttiin. Itsenäinen ajatushautomo tekee työtä demokratian edistämiseksi.

Raportin mukaan valtiot maksavat ”näppäimistö-armeijoiksi” nimetyille toimijoille muun muassa hallituksen vastustajien mollaamisesta, virheellisen tiedon välittämisestä, hallitusta tukevien mielipiteiden kirjoittamisesta sekä suoranaisen propagandan levittämisestä.

Mielipidevaikuttajia käytetään myös muun muassa journalistien ahdistelemiseen tai sosiaalisen median tulvittamiseen oman ideologian mukaisella sisällöllä.

Käytännössä kysymys on Suomessakin paljon puhutuista netti-trollaajista, jotka toimiva pääasiassa sosiaalisessa mediassa. Raportin kolmenkymmenen maan listalla ovat mukana muun muassa Kiina, Venäjä, Saudi-Arabia, Turkki, Thaimaa ja Meksiko.

Vaikeampaa havaita kuin sensuuria

Mielipidevaikuttamiseen käytetään hallitusta tukevia tekstejä suoltavien ihmisten lisäksi verkossa toimivia botteja ja valeuutissivustoja.

– Alun perin Kiina ja Venäjä olivat hallituksen propagandaa suoltavien kommentaattorien käytön edelläkävijöitä, mutta nyt ilmiöstä on tullut maailmanlaajuinen, Freedom Housen johtaja Michael Abramowitz kommentoi tilannetta raportissa.

Ajatushautomon mukaan ilmiö aiheuttaa vakavaa haittaa muun muassa demokratian sekä kansalaisoikeuksien kehitykselle eri maissa.

Ajankohtaisena esimerkkinä ilmiön vaikutuksista raportissa mainitaan Venäjän sekaantuminen Yhdysvaltojen presidentinvaaleihin. Suurimmassa osassa tapauksista valtiot yrittävät kuitenkin vaikuttaa netissä ensisijaisesti oman maansa sisäisiin asioihin ja mielipiteisiin. 

Raportissa kerrotaan, että esimerkiksi Filippiineillä valtio käyttää nettivaikuttamista, jotta maan presidentin Rodrigo Duterten julistama verinen huumesota vaikuttaisi siltä kuin sillä olisi kansan erittäin laaja tuki.

Ajatushautomon raportti mainitsee myös Turkin. Raportin mukaan Turkin hallinto on palkannut tuhansia ihmisiä, joiden tehtävänä on kamppailla hallituksen vastaisia mielipiteitä kirjoittavia ihmisiä vastaan verkossa.

– Tätä vilunkipeliä on lisäksi vaikeampaa havaita ja vastustaa kuin perinteisempää sensuuria, kuten verkkosivujen estämistä. Toiminta on erittäin hajautettua ja sitä toteuttavat valtavat määrät ihmisiä ja botteja, toteaa ajatushautomon edustaja Sanja Kelly.

Raportin huolestuttavana havaintona on myös, että nettitrollaajien käyttö näyttää kasvavan vuosi vuodelta.

Lisää aiheesta:

MTV Uutiset selvitti, miltä Putinin hälyttävimmät valeuutiskampanjat näyttävät LatviassaDarth Putinin huumori on tehokas ase herkkähipiäistä Venäjää vastaan, sanoo tutkijaTikTokissa huijarit valehtelevat olevansa Ukrainassa ja nyhtävät rahaa – "Tekaistuja laukausten ääniä ja räjähdyksiä"Valheelliset poliittiset kampanjat ovat jopa kaksinkertaistuneet kahden vuoden aikana – myös valtapuolueet palkkaavat ihmisiä ja botteja kehumaan itseäänJessikka Aro vaatii viranomaisilta aktiivisuutta valeuutisten torjunnassa: "Propagandamediat vyöryvät suomalaisten silmille"Trollit höynäyttävät suomalaisia Twitterissä – bloggaaja: ”Tavoitteena lietsoa sekasortoa”
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 14:48
    Ulkomaat

    Venäjä testasi ydinkäyttöistä vedenalaista Poseidon-torpedoa

  • 14:31
    Puola

    Puola pysäytti Venäjän tiedustelukoneen Itämerellä

  • 14:25
    Ukrainan sota

    Ukraina epäilee eurooppalaista ex-sotilaskouluttajaa vakoilusta

  • 13:30
    Norja

    Norjan öljyrahasto takoi jättituotot

  • 13:12
    Etelä-Korea

    Yhdysvallat ja Etelä-Korea löysivät yhteisen sävelen: Satojen miljardien investointeja ja tullien leikkauksia