Red Bull -tallin esittämät väitteet Mercedeksen takasiipeen syntyvistä koloista ihmetyttävät mestaritallin edustajia. Kilpailijatiimi on silti varma siitä, että sen löytämät yksityiskohdat ovat merkki Mercedeksen siiven taipumistaipumuksesta.
Red Bull on syyttänyt Mercedestä sääntöjenvastaisesta takasiivestä, mutta mitkään Kansainvälisen autoliiton FIA:n mittaukset eivät toistaiseksi ole osoittaneet vilppiä saksalaistallin tekemisissä. Silti ajon aikana kuvattu videokuva kertoo takasiiven joustavan merkittävästi suorilla ilmanvastuksen vaikutuksesta.
LUE MYÖS: Lewis Hamilton hylättiin takasiipiselkkauksesta – video: nyt Max Verstappenin autosta leviää erikoista kuvaa
Red Bullin tallipäällikkö Christian Horner kertoi Qatarin kisaviikonlopun alla ”repäisymerkeistä”, jotka tiimi on havainnut Mercedeksen takasiiven päätylevyjen sisäpuolelta. Yksityiskohta pysyy pääsääntöisesti piilossa takasiiven ylemmän levyn alla.
F1-sivustot Motorsport.com ja RacingNews365 julkaisivat perjantaina saman kuvan pienestä vekistä kohdassa, jossa takasiiven alempi levy kiinnittyy päätylevyyn.

