Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kuningatar Elisabet matkusti yllättäen Sandringhamiin – 95-vuotias monarkki haluaa lähteiden mukaan hengähtää ennen pian alkavaa juhlahulinaa

0:31Kuningatar Elisabet vietti yön sairaalassaLokakuussa 2021 kuningatar joutui viettämään yön sairaalassa.
Julkaistu 27.01.2022 15:00
Toimittajan kuva

Jari Peltola

jari.peltola@mtv.fi

Iso-Britanniassa valmistaudutaan juhlistamaan kuningattaren pitkää uraa. 

Kuningatar Elisabet on matkustanut Sandringhamin kartanolle valmistautumaan suureen juhlavuoteensa, kertoo BBC. Vuonna 2022 juhlitaan Elisabetin valtakauden 70-vuotisjuhlaa. 

Lehtitetojen mukaan kuningatar aikoo viettää siellä muutaman viikon ja mahdollisesti valmistautuvansa tuleviin juhlallisuuksiin rauhassa. Kuluva vuosi tulee olemaan täynnä julkisia esiintymisiä, sekä tapahtumia, joten kuningatar haluaa aikaa itselleen ja olla yksin hänelle rakkaassa paikassa.

 Sandringhamin kartano Norfolkissa on kuningatar Elisabetille monenlaisia tunteita herättävä paikka, sillä hänen isänsä kuningas Yrjö VI menehtyi siellä 6. helmikuuta vuonna 1952. BBC uskoo kuningattaren haluavan kunnioittaa matkansa ajankohdalla myös rakkaan isänsä muistoa.

Lue myös: Kuningatar Elisabet omisti joulupuheensa edesmenneen puolisonsa muistolle: "Joulu voi olla vaikeaa aikaa niille, jotka ovat menettäneet rakkaimpiaan"

Kuninkaallinen perhe on perinteisesti myös juhlinut joulua kartanolla jo 32. vuoden ajan, mutta viimeiset kaksi joulua kuningatar on viettänyt Windsorin linnassa vain pienen lähipiirin seurassa. Viime marraskuussa hovi tiedotti, että kuningatar haluaa poikkeuksellisesti jälleen peruuttaa matkansa Sandringhamiin varotoimena koronaviruksen takia. Edellinen joulu oli myös ensimmäinen 73 vuoteen jonka kuningatar joutui viettämään ilman rakasta aviomiestään prinssi Philipiä, joka menehtyi viime vuoden huhtikuussa.

Kuningattaren virallista merkkipäivää juhlitaan 6. helmikuuta, jonka lisäksi kuluva vuosi on täynnä erilaisia juhlallisuuksia, kuten paraateja, konsertteja, sekä ylimääräisiä vapaapäiviä kansalle.

Lue myös: Kuningatar Elisabet vallassa jo huikeat 70 vuotta – näin merkkipaalua aiotaan juhlistaa

Lisää aiheesta:

Asiantuntijat arvioivat – kuningas Charles aikoo uudistaa kuninkaallisen joulunvieton merkittävällä tavallaKuningatar Elisabetin, 96, heikentynyt terveydentila puhuttaa yhä enemmän: "On hieman huolestuttavaa, ettei hän ole ollut julkisuudessa"Lepoon määrätty kuningatar Elisabet liiteli helikopterikyydillä Sandringhamin kartanolleen – lääkäreiltä siunaantui lupa viikonloppumatkalle Murheelliset käänteet varjostavat kuningatar Elisabetin syntymäpäivää – myös kunnialaukaukset peruttuKuningatar Elisabet 95 vuotta! Monarkin tahti ei hyydy, mutta pahimpaan on varauduttu jo vuosia – tämä kaikki tapahtuu, kun kuningatar kuolee"Töyssyinen matka" – 93-vuotiaan kuningatar Elisabetin joulupuheen sanavalinnan uskotaan viittaavan sekä Britanniaan että kuningasperheeseen
Kuningatar ElisabetPrinssi PhilipKuninkaalliset

Tuoreimmat aiheesta

Kuningatar Elisabet
  • 28.11.08:42
    Andrew Mountbatten-Windsor

    Ex-prinssi Andrew'n kohtalo on nyt sinetöity – yksi erikoinen skenaario silti vielä mahdollinen

  • 15.11.17:15
    Prinssi Edward

    Prinssi Edward ideoi tv-ohjelman, joka nolasi kuninkaalliset koko kansan edessä

  • 12.11.19:26
    Prinsessa Charlotte

    Hellyttävä paljastus: Näin prinsessa Charlotte suhtautuu tärkeään tehtävään valmistautuvaan isoveljeensä prinssi Georgeen

  • 8.11.15:03
    Tanssii Tähtien Kanssa

    Eläkkeelle jäänyt uutisankkuri Marjukka Havumäki on aloittanut uudenlaisen elämän: "Vähän ehkä lähtenyt mopo keulimaan"

  • 8.11.10:30
    Kruunun takaa

    Yksi brittihovin historian vaiettu asia ylittää muut kammottavalla traagisuudellaan