Kaupan työllisyysvaikutukset Suomessa jäävät vähäisiksi.
Liettua ostaa puolustusteollisuusyhtiö Patrialta yli 900 panssariajoneuvoa.
Liettuan viranomaiset arvioivat kaupan hinnaksi 1,5 miljardia euroa. Ajoneuvoista 300 on määrä toimittaa vuoteen 2030 mennessä.
Patrian Protected Mobility -liiketoiminta-alueen johtaja Jussi Järvisen mukaan panssariajoneuvojen valmistus tapahtuu pääasiassa Liettuassa.
– Me opetamme paikallisen yrityksen valmistamaan ajoneuvoja. Varmistamme, että heillä on kaikki tarvittavat materiaalit kun tarvitsevat niitä kokoonpanoa varten.
– Pidemmän päälle meidän hankkeissa varmistetaan paikallinen kyvykkyys. Patria on mukana elinkaarituessa huolto- ja korjaustoiminnassa, Järvinen sanoo MTV Uutisille.
Lue lisää: Patria valmis teknologiansiirtoon Liettuan panssarihankkeessa
Työllisyysvaikutukset vähäiset
Teollisuusliiton erikoistutkija Matti Roitto pitää tilausta hyvänä Patrian kannalta.
– Tilauksia tulee sekä liikevoitto ja liikevaihto kasvaa, mutta työllistävät vaikutukset jäävät vähäisiksi. Kaikki näistä Patrian suurtilauksista on myyty tilaajamaissa valmistettaviksi.
Ajoneuvoista 300 on määrä toimittaa vuoteen 2030 mennessä. Roitto ei usko, että se onnistuu liettualaisella valmistuksella.

