Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kumppanin kanssa käyty sanaharkka sai Laura "Late" Ronkaisen varmistumaan päätöksestään hakea Big Brother -taloon: "Voit olla ihan varma…"

1:04Laura päätti hakea BB-taloon kumppanin kanssa käydyn sanaharkan jälkeenLaura päätti hakea BB-taloon kumppanin kanssa käydyn sanaharkan jälkeen
Julkaistu 02.01.2022 08:03
Toimittajan kuva
Alexia Tänav

alexia.tanav@mtv.fi

Laura "Late" Ronkainen tuli suurelle yleisölle tutuksi Big Brother -osallistumisensa myötä. Päätös hakea taloon varmistui erään huoltoasemareissun yhteydessä.

Laura "Late" Ronkainen asteli Big Brother -taloon viime syyskuussa, ja vietti isoveljen hellässä huomassa yhteensä noin kuukaudenpäivät. Muutettuaan 15 ventovieraan kanssa saman katon alle Ronkainen yllättyi huomattuaan olevansa paljon rauhallisempi, kuin mitä hän oli aikaisemmin ajatellut.

– Mä olen aina luonnehtinut itseäni tosi sellaisena eläväisenä, suulaana ja äänekkäänä. Sitten kun laitetaankin 16 tuntematonta (saman katon alle), niin mä olenkin tosi rauhallinen ja tosi joustava. Se kyllä yllätti, hän kertoo.

Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen tästä. 

Ronkainen ei etukäteen valmistautunut Big Brotheriin juuri mitenkään. Pakolliset käytännönasiat oli hoidettava, mutta esimerkiksi olemustaan tai käytöstään hän ei halunnut pohtia ennen taloon astumista.

– Tavallaan kun kukaan meistä asukkaista ei tiennyt, että miten me reagoimme, miten siellä talossa oikeasti on, niin halusin, että se on mahdollisimman semmoista juuri siinä ajassa aitoa ja spontaania, hän selittää.

Lue myös: Podcast: Niko Saarinen ja Jenna Mäkikyrö kysyivät BB-voittajalta, ovatko asukkaat harrastaneet keskenään ryhmäseksiä – BB-Jasmiina lipsauttaa: "Se on varmaan salaisuus tai tämän jälkeen se ei…"

Yksi haasteellisimmista asioista BB-talossa oli Ronkaisen mukaan eläminen täysin vieraassa ympäristössä läheisten tavoittamattomissa ajoittaisen nälän ja väsymyksen hämmentäessä soppaa entisestään.

Nälästä ja väsymyksestä huolimatta oli heittäydyttävä täysillä. Jos tehtävässä määrättiin esittämään muurahaista, se tehtiin sata lasissa.

– Että sä aidosti voit sanoa sen talossa olon jälkeen, että mä tein kaikkeni. Se on oikeasti haastavaa, koska kyllähän se harmittaisi, jos et olisi antanut kaikkeasi ja heittäytynyt, Ronkainen pohtii.

Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen tästä.

Nälän ja väsymyksen kanssa vieraassa ympäristössä navigoiminen ei kuitenkaan Ronkaisen mukaan ollut kaikkein haastavin hänen BB-talossaan kohtaama asia. Ykköspaikan haastavien asioiden mittelössä vei nimittäin tehtävienannon luku.

– Ihan sama mikä tehtävä tulee, niin se huudetaan ja tehtävänanto käydään kymmenen kertaa, kun se ei vaan mene kaaliin, koska se on semmoista sekoilua. Se oli haastavaa jo pelkästään siksi, että siinä pitää hermo, hän kertoo.

Katsojat ottivat Ronkaisen lämmöllä vastaan sen jälkeen, kun tämä oli äänestetty neljäntenä ulos BB-talosta. Hän kertoo hymyssä suin saaneensa ihania viestejä ja palautteen olleen pääpiirteittäin pelkästään positiivista.

Lue myös: BB-Laura R. on TikTokista tuttu – sateenkaaripariskunta tekee hassutteluvideoita vihakommenteista välittämättä

BB-fanit ovat lähestyneet Ronkaista etenkin yöelämässä, mutta kohtaamisia on ollut myös esimerkiksi junassa ja kauppareissuilla. Hän kertoo suhtautuvansa hyvillä mielin siihen, jos joku tulee nykäisemään hihasta ja moikkaamaan. Joku on jopa alkanut itkemään Ronkaiseen törmättyään.

– Ne tapaamiset ovat olleet ihania ja lämpimiä niin mikäs siinä, hän sanoo.

Missä tilanteessa Ronkaisen päätös hakea BB-taloon vahvistui lopullisesti? Katso yllä olevalta videolta!

Lisää aiheesta:

BB-Late ja tämän kumppani Miira haluavat näyttää somessa, ettei ulkonäkö määritä ihmisen sisintä – umpirakastunut kaksikko paljastaa oudoimmat riidanaiheensaBB-Anssi halusi näyttää televisiossa, kuka on mies "AndyPyro" nimimerkin takana – yksi talossa sattunut välikohtaus kaduttaa striimaajaa jälkikäteenDiili-voittaja Sointu Borg sai aikaan valtaisan someilmiön – ei selittele, miksi otti silikonirinnat ja poseeraa seksikkäissä kuvissa: "Teen, mitä haluan"Tosi-tv-konkari Niko Saarisen somessa on vilahdellut tuntematon mies – paljastaa nyt: "Seurustelen"BB-talosta poistunut Sini kokee, että hänet leimattiin kiusaajaksi: "Idioottiahan se touhuni siellä oli välillä"Missä he ovat nyt: BB-Kaki selviytyi työttömyydestä ja sydänkohtauksesta
Big BrotherTV-ohjelmat

Tuoreimmat aiheesta

Big Brother
  • 24.8.07:10
    Niko Saarinen

    Niko Saarinen kertaa kirjassaan BB-talosta saamiensa lähtöpassien jälkimaininkeja: "Itkin hysteerisesti"

  • 13.8.07:59
    Niko Saarinen

    Kirja: Niko Saarinen meinasi heittäytyä alas portaita hänen ja Maisa Torpan ohjelman kulisseissa: "Elämäni yksi kauheimmista ajanjaksoista"

  • 14.4.16:38
    Hollywood

    Mickey Rourke sai lähtöpassit BB-talosta sopimattoman käytöksen vuoksi

  • 27.12.202411:30
    Jasmiina Yildiz

    Jasmiina Yildiz lopettaa Nikotellen-podcastissa

  • 08.10.202410:00
    Realitysarjat

    The Summit -seikkailusarja saapuu Suomeen!