Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kuin painaisi rahaa itselleen: Lamborghini kaksinkertaisti myyntinsä kahdessa vuodessa – taustalla käänteentekevä bisnespäätös

1:38Seitsemän Lamborghinia Islannin henkeäsalpaavissa maisemissaSeitsemän Lamborghini Urus -katumaasturia Islannin henkeäsalpaavissa maisemissa.
Julkaistu 16.01.2020 16:03

Ville Järveläinen

Lamborghini myi viime vuonna keskimäärin 22 autoa päivässä, mikä oli enemmän kuin koskaan aiemmin. Räjähdysmäisesti kasvaneesta myynnistä suurin kunnia kuuluu Urus-katumaasturille.

Italialainen urheiluautovalmistaja Lamborghini on ilmoittanut, että vuosi 2019 oli sen koko historian menestyksekkäin.

Superautoistaan tunnettu valmistaja sai viime vuonna kaupaksi 8 205 autoa. Vaikka luku ei ole tavanomaisiin henkilöautoihin keskittyviin valmistajiin verrattuna yhtään mitään, oli kyseessä valtaisa 43 prosentin kasvu vuoteen 2018 verrattuna.

Lue myös: Supermaasturit käyvät kaupaksi meilläkin: Ferrari ei ole edes esitellyt omaansa, mutta Suomeen niitä on silti tilattu jo seitsemän

Superautot käyvät kaupaksi

Volkswagen-konserniin kuuluvan Lamborghinin myyntimäärät ovat olleet kasvussa jo yhdeksän vuotta putkeen.

– Kahdessa vuodessa olemme yli kaksinkertaistaneet myyntimme, hehkutti toimitusjohtaja Stefano Domenicali.

Kuulostaa uskomattomalta, mutta totta se on. Vuonna 2017 Lamborghini myi 3 815 autoa.

Lamborghinin merkittävin markkina-alue on Yhdysvallat.

Katumaasturi myynnin veturina

Lamborghinin viime vuoden suosituin malli ei kuitenkaan ollut lippulaiva Aventador. Se ei ollut myöskään hieman huokeampaan hintaluokkaan asettuva Huracan.

Ylivoimaisesti myydyin auto oli sen ensimmäinen katumaasturi, Urus, jonka osuus koko vuoden myynnistä oli yli 60 prosenttia.

Markkinoiden villeintä katumaasturia myytiin kaiken kaikkiaan 4 962 kappaletta.

Suomessa Urus maksaa veroineen yli 400 000 euroa. Sellaisen on hankkinut itselleen muun muassa kyläkauppias Vesa Keskinen.

Lähteet: Lamborghini

Lue myös: Mies huomasi uudessa Lanborghinissaan nolon kirjoitusvirheen – saa tosin katua ankarasti, että meni mainitsemaan siitä myyjälle

Lisää aiheesta:

Jaguar myy reilun kolmen vuoden päästä pelkkiä sähköautoja – paljastaa nyt, mitä kaikkein halvin maksaaOsalle autovalmistajista pandemia on ollut kuin lottovoitto: "Kyse ei ole lama-aikojen käyttäytymisestä, pikemminkin sodan jälkeisestä nousukaudesta"Tesla on valmistanut jo miljoona autoa – ja peräti 5 prosenttia niistä on NorjassaKatumaasturikiima ei hellitä: Joka kolmas Euroopassa myyty auto on SUV – pienten tilaihmeiden turpasauna jatkuuSupermaasturit käyvät kaupaksi meilläkin: Ferrari ei ole edes esitellyt omaansa, mutta Suomeen niitä on silti tilattu jo seitsemänSuomen kallein uusi auto, 800 000 euron Ferrari, on saamassa pian uuden omistajan: "Yksikään asiakas ei ole meille renkaanpotkija"
AutotSuperautotLamborghiniLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • Eilen18:49
    Raskas liikenne

    Rekkakuski Timo kertoo uudesta ja huolestuttavasta ilmiöstä tien päällä

  • ti09:25
    Liikenneturvallisuus

    Käytäthän ajovalojasi näin? Lapin poliisilta muistutus

  • ma21:41
    Tietyöt

    Hämmentynyt autoilija ohjattiin vasten liikennettä MTV:n edustalla – näin vastaa Helsingin kaupunki

  • 27.9.16:36
    Takaisinkutsut

    BMW:ltä massiivinen takaisinkutsu: 200 000 autossa palovaara

  • 27.9.15:56
    Auton verot

    Kilometrimaksu autoveron tilalle? Oikeudenmukaisuus huolettaa autoilijoita: "Hirveä lovi tilipussiin"