Useat päättyvänä vuonna menestystä niittäneet urheilijat ovat vahvistaneet osallistumisensa Tasavallan presidentin itsenäisyyspäivän vastaanotolle. Joukossa ovat muun muassa hiihtäjä Krista Pärmäkoski ja painija Petra Olli.
Jutun videolla Krista Pärmäkosken tunnelmia viime viikonlopun Lillehammerin maailmancupin kisoista.
Kolme olympiamitalia PyeongChangin talviolympialaisista saalistanut Pärmäkoski osallistuu hiihtomaajoukkueen mukaan torstaina Linnan juhliin ennen viikonlopun maailmancupin kisoja Norjan Beitostölenissä.
Sen sijaan miesten 50 kilometrin olympiavoittaja Iivo Niskanen ei saavu paikalle Presidentinlinnaan, koska hän jäi maailmancupin kisaviikonloppun väliseksi ajaksi harjoittelemaan Norjaan.
Painin maailmanmestari Petra Olli sekä nyrkkeilyn Euroopan mestarit Mira Potkonen ja Elina Gustafsson ovat jo vahvistaneet osallistumisensa itsenäisyyspäivän juhliin. Samoin mittavan uransa päättänyt pikaluistelija Pekka Koskela.

