Syksy on kranssin tekijälle sadonkorjuun aikaa, sillä erilaiset kävyt, heinät, lehdet ja siemenet odottavat poimijaa. Luonnonmateriaali ja oman puutarhan sato houkuttelee sommittelemaan koristeita itselle tai lahjaksi.
Sopivia kranssitarvikkeita saa metsästä, torilta, puutarhamyymälöistä ja kukkakaupoista, mutta myös omien kaappien kätköt kannattaa tutkia. Itse tehdystä kranssista saa persoonallisen.
Luonto on materiaalien aarreaitta

Kranssin tekemiseen tarvitaan oksasakset, veitsi ja ohutta rautalankaa sitomiseen.
Punottu kranssi on kaunis sellaisenaan, mutta koristelussa voi huomioida vuodenajan tai sisustuksen värejä ja tunnelmaa.
Vehreyttä ja piristystä saa mukaan käyttämällä sammalta, kukkien siemenkotia ja marjaterttuja. Esimerkiksi pihlajanmarjasta saa muodikasta oranssia värikkyyttä.
Puutarhapensaiden ja puiden lehtiä voi prässätä sekä kuivattaa ilmavassa tilassa. Lehtiä voi myös asetella pieniin kasoihin, joiden välissä on talouspaperia imemässä kosteutta. Myös valmiina ostettua kranssia voi täydentää nauhoilla ja koristeilla. Oksakransseja ja eucalyptuskransseja myy Cirkas.
Kranssipohjia saa tavarataloista ja askarteluliikkeistä, esimerkiksi Sinooperista ja Tiimarista. Materiaalina voivat olla pajun lisäksi risut, heinä, tuohi, olki tai styrox. Kranssipohjan voi myös maalata spraymaalilla sopivan väriseksi. Pienillä puutarhavälineillä koristeltuja kransseja myy Onnenkeiju, ja tuotteisiin saa myös liitettyä tervetuloa-kyltin.








