Astianpesukone helpottaa arjen tiskiurakkaa, mutta sekin kaipaa puhdistusta tasaisin väliajoin. Koneeseen kertyvät kalkkisaostumat heikentävät puhdistustehoa.
Voit estää kalkkisaostumien muodostumista käyttämällä silloin tällöin fosfaattipitoista pesuainetta tai lorauttamalla pesun joukkoon astianpesukoneelle tarkoitettua huuhteluainetta. Mikäli saostumia on kuitenkin jo päässyt muodostumaan, niistä pääsee eroon astianpesukoneen puhdistusaineella tai apteekista saatavalla sitruunahapolla. Jos haluat käyttää astianpesukoneenpuhdistusainetta, tarkista koneesi ohjekirjasta, millainen aine on sopiva.
Sitruunahappo on turvallinen vaihtoehto, joka sopii joka koneeseen. Annostele sitä pesuainelokeroon aluksi noin kolme teelusikallista. Jos pesutulos ei tyydytä sinua, voit ajaa ohjelman uudestaan jopa viiden teelusikallisen annoksella. Muista, että koneen tulee olla pesun aikana tyhjä!
Pysäytä ohjelma huuhteluvaiheen ollessa valmis, muuten puhdistuksessa irronneet sakat voivat kiinnittyä uudelleen koneen pintoihin kuivuessaan. Puhdista kone vielä käsittelyn jälkeen käyttäen normaalia pesuohjelmaa ja puhdistusainetta. Huomaa, että koneen tulee jälleen olla tyhjä.
Jos voit käyttää koneessasi nestemäistä puhdistusainetta, voit tehdä puhdistuksen myös etikkaseoksen avulla. Sekoitussuhde on tällöin yksi osa etikkaa ja kaksi osaa vettä. Muutoin puhdistus tehdään aivan samalla tavalla kuin sitruunahapollakin.
Lähteet: Martat, Siivous.info
Lue myös:
(MTV LIFESTYLE)
Uusimmat
-
18:08
Tere Sammallahdelle miltei 500 euron sakot ylinopeudesta
-
18:02
SM-liigalla omat säännöt törkypuhetapauksissa – näin erotuomarijohtaja perustelee: "Kaikista ankarin juttu"
-
17:33
Megatähden ura ohi – palkintokaapissa suunnaton läjä olympia- ja MM-kultia
-
17:32
Taina pyöräili 6 700 kilometriä Espanjassa – yhtä oikoreittiä ei tule ikävä: "Silloin tuli melkein paniikki"
-
17:31
Ruotsissa taas kaksi räjähdystä, median mukaan kummatkin liittyvät rikollisjärjestöön
-
17:31
Maria Guzenina omisti TTK-tanssinsa muistisairaalle äidilleen – herkistyi kyyneliin suorassa lähetyksessä: "Se on herättänyt hänessä jotain"
-
17:30
Mitä maailmalla on tapahtunut? Tässä kiinnostavimmat uutiset minuutissa
-
17:26
MTV Detroitissa: Presidentti Biden liittyy autotehtaiden lakkovartioon – tästä on kyse
-
17:21
Shoigu väittää Ukrainan menettäneen syyskuussa 17 000 sotilasta, sanoo ukrainalaisten joutuvan teurastettaviksi – MTV seuraa sotaa
-
17:15
Varkaat veivät huomattavan määrän kirkollista esineistöä Helsingissä – myös ovia rikottu
-
17:15
F1-unelma toteen! Hurjapäisen suorituksen James Bond -elokuvassa tehnyt Jessica Hawkins toteutti harvinaisen tempun
-
17:08
Suomen seuratuimmalla urheiluseuralla muhkea tavoite – julkkisjoukkue Gilla FC haluaa Veikkausliigaan
-
17:00
Tällainen on Abrams-panssarivaunu, joita Yhdysvallat nyt toimittaa Ukrainalle – "Suurimmat haasteet kaluston huollossa"
-
16:58
Suora lähetys Spede-elokuvan punaiselta matolta noin kello 17.20 alkaen – haastattelussa elokuvan tähtiä ja kutsuvieraita
-
16:57
Poliisilta huolestuttavia uutisia: Yhä useampi räplää kännykkää ratissa – katse poissa tiestä on "aina iso riski"
-
16:44
Liikuntapedagogi ei usko, että fyysiset erot olivat ratkaisevia tyttöjen ja poikien yhteisessä urheilukilpailussa
-
16:42
The Kyiv Independent: Ukrainan turvallisuuspalvelu pidätti papin – epäillään myyneen venäläisaseita
-
16:40
Lotta Svärd Säätiö kannustaa koululaisia tutustumaan "pikkulottien kultaisiin sanoihin" – kannustimena muhkea stipendi
-
16:33
Ensitreffit-pari Lari ja Niina ovat hyödyntäneet pariterapiaa lapsiarjessa: "Iso apua siinä kohtaa, kun on rankkaa"
-
16:29
Susi lähestyi koulutaksia odottanutta lasta Loimaalla – neuvokkaan koululaisen kiljaisu karkotti pedon kauemmas tarkkailemaan
-
Lataa lisää