Julkisilla liikennevälineillä matkustetaan tänä jouluna merkittävästi vähemmän kuin aiempina vuosina.
Juniin on varattu noin puolet vähemmän matkoja verrattuna normaaliin, kertoo VR:n matkustajaliikenteen palvelujohtaja Piia Tyynilä STT:lle.
Eri sairaanhoitopiirit ovat suositelleet välttämään tarpeetonta matkustamista ja viettämään joulu pienen piirin kesken. Muun muassa Lapin, Pirkanmaan ja Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiirien alueilla on voimassa suositus välttää turhaa matkustusta.
– Vaikka matkoja on varattu selvästi viime vuotta vähemmän, on joissain yksittäisissä junissa jo täyttä, Tyynilä kertoo.
Korona-aika on lisäksi lisännyt pohjoiseen menevien yöjunien ja autopakettien kysyntää. Nämä ovat olleet Tyynilän mukaan suositumpia kuin aiempina vuosina.
Syyksi makuuhyttien suosioon hän nostaa terveystekijät.
– Makuuhytissä voi viettää koko matkan erittäin terveysturvallisesti vain oman seurueen kesken.
Lue myös: Lappiin odotetaan 35 000 suomalaisturistia – suurin osa pahemmilta korona-alueilta: "Riskit ovat olemassa, tauti voi lisääntyä"
Myös työskentelyhytit kiinnostavat
Suosituimpien ajankohtien yöjunat on jo loppuunmyyty, mutta makuuhyttejä on kuitenkin useille lähdöille vielä hyvin saatavilla.
– Pohjoiseen menevissä päiväjunissakin on suosituimpina päivinä jo joitain yksittäisiä täysiä junia, mutta muuten junissa on yhä hyvin tilaa, Tyynilä sanoo.
Lisäksi esimerkiksi työskentelyhytit ovat olleet suosittuja, sillä ne on jo varattu suosituimmista junista.
VR varautuu Tyynilän mukaan jouluaikaan muun muassa ottamalla käyttöön koko auto- ja makuuvaunukapasiteetin. Joululle ja uudelle vuodelle on totuttuun tapaan tarjolla enemmän junavuoroja verrattuna normaaliin.
