Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Koronapassin valmistelu etenee – kolmen kohdan passille pohditaan nyt käyttökohteita ja teknistä toteutusta

2:10Koronapassilla houkutellaan rokotukseen ympäri EurooppaaVideo: Koronapassilla houkutellaan rokotukseen ympäri Eurooppaa.
Julkaistu 18.08.2021 15:59

Elise Tykkyläinen

elise.tykkylainen@mtv.fi

Sosiaali- ja terveysministeriö on asettanut 13. elokuuta työryhmän koronapassia koskevan lainsäädännön valmistelua varten.

Ministeriö kertoo tiedotteessaan, että työryhmän toimikausi on 13. elokuuta 2021-30. syyskuuta 2021.

Hallitus päätti 5. elokuuta 2021 jatkaa koronapassin käyttöönoton valmistelua. Valmistelua johtaa sosiaali- ja terveysministeriö yhteistyössä työ- ja elinkeinoministeriön, valtionvarainministeriön, opetus- ja kulttuuriministeriön, oikeusministeriön sekä liikenne- ja viestintäministeriön kanssa. 

Koronapassin tavoitteena on vähentää koronatartuntojen esiintyvyyttä ihmisten kokoontumisissa ja edistää yhteiskunnan terveysturvallista avaamista. 

Koronapassin avulla henkilö voisi todentaa muille henkilöille oman alentuneen riskin koronainfektion tartuttavuuteen. Koronapassilla tarkoitettaisiin luotettavaa todistusta saadusta rokotesarjasta, sairastetusta taudista tai tuoreesta negatiivisesta testituloksesta.

Valmistelua tehdään yhteistyössä

STM on pyytänyt työ- ja elinkeinoministeriötä, opetus- ja kulttuuriministeriötä, liikenne- ja viestintäministeriötä sekä ympäristöministeriötä toimittamaan 16. elokuuta 2021 mennessä tiedot missä tilanteissa tai tapahtumissa niiden toimialoilla koronapassia tultaisiin käyttämään. Ministeriöt ovat toimittaneet tiedot ja ryhmä tukee ministeriöiden valmistelutyötä. 

Terveyden- ja hyvinvoinnin laitos arvioi esitysten terveysturvallisuuden. Oikeusministeriö on mukana arvioimassa lainsäädäntömuutosten tarpeellisuutta ja valtiosääntöoikeudellisia reunaehtoja sekä tietosuojaa koskevia sääntelytarpeita.

Koronapassia koskevan säädösvalmisteluhankkeen lisäksi STM käynnistää koronapassin teknistä toteutusta koskevan projektin.

Lähde: Sosiaali- ja terveysministeriön tiedote

Lisää aiheesta:

Pääministeri Marin: Suomi aukeaa 1. maaliskuuta – suurin osa rajoituksista poistuu jo 14. helmikuutaMTV Uutisten tiedot: STM valmistelee koronapassin laajentamista koskemaan työntekijöitä – "Onko sellaisia ammatteja, joihin liittyy erityinen riski?" Näin koronapassista ja koronatoimista kerrottiin – Kiuru pelkää rajojen yli tulevia virusmuunnoksiaEtätyösuositus loppuu lokakuun puolessa välissä – näin palataan normaaliinUSU: Ministeriöiden mikaan koronapassi sopii yleisötilaisuuksiin, liikuntatiloihin ja rakennustyömaille – ravintolat eivät kärjessäSTM:n Varhila koronapassista: "Jos juridiset ongelmat voitetaan, niin passi voi varmasti tulla käyttöön"
KoronarokotusKoronavirusKoronapassiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronarokotus
  • 8.9.07:27
    Koronavirus

    Suomessa kiertää kymmeniä koronan omikron-variantteja – riskiryhmille rokotussuositus

  • 26.8.12:56
    Rokotteet

    Tutkimus: Vanhempien tulo- ja koulutustasolla suuri vaikutus nuorten koronarokotuksiin

  • 26.5.10:30
    Koronavirus

    Näille ryhmille suositellaan koronan tehosterokotuksia

  • 16.3.22:38
    Koronarajoitukset

    Poikkeusolojen alkamisesta viisi vuotta – Näin THL:n asiantuntijat muistelevat korona-aikaa

  • 22.2.06:38
    Sairaudet ja taudit

    Jarmo Paussu melkein halvaantui koronarokotteesta – ripeä toiminta pelasti