Koominen mökötyspenkki ihmetyttää ja naurattaa Espoossa – "Sattui pieni kömmähdys"

0:49img
Julkaistu 27.08.2018 10:56
Toimittajan kuva
Juho Lauri

juho.lauri@mtv.fi

Tapiolan Tennispuiston penkkirivistö ehdittiin nimetä espoolaisten keskuudessa jo "mielensäpahoittajan penkiksi".

Rakentamisen myllerryksessä oleva Espoon Tapiolan keskus pysyy rakennustyömaana vielä vuosia.

Keskellä raskasta rakentamista, puistoalueita halutaan kuitenkin myös piristää. Siitä kertovat muun muassa puistoon pystytetyt uudenkarheat puiset puistopenkit.

Puistopenkissä tuijotetaan seinää

Yksi puistopenkkirivi erottuu kuitenkin joukosta: Tapiolan Tennispuiston läheisyyteen on nimittäin pystytetty penkkirivistö, joka osoittaa suoraan puuaitaa päin.

– Mikähän idea tässä on vai mitä mä en nyt hoksaa. Aidan takana on pusikko ja ehkä oja eli ei mitään katseltavaa, kertoo penkkien ohi päivittäin kulkeva Laura Mononen.

Puskaradio Espoo -ryhmässä monet myös ihmettelevät, että miksei penkkejä vain käännetä toisin päin. MTV:n tutkimustyö kuitenkin osoitti, että penkit on pultattu kiinni puiseen terassiin eikä kääntäminen ole käsipelillä mahdollista.

"Sattui pieni kömmähdys"

MTV sai kiinni Espoon ympäristösuunnittelija Heli Enbergin, joka on jo tiedostanut ongelman.

– Terassi on rakennettu sellaisten isojen hulevesiputkien päälle, että alue olisi kivemman näköinen. Ajatus oli, että penkeistä voisi katsella metsämaisemaa.

Enberg myöntää, että suunnittelussa on tapahtunut selkeä virhe.

– Siinä on tapahtunut pieni kömmähdys. Siihen tehtiinkin sellainen paksu puukaide, josta ei nää läpi yhtään mitään. Ja penkit on nyt niin, että tuijotetaan puukaidetta.

Ympäristösuunnittelija lupaa, että seinää ei tarvitse tuijottaa enää kovin kauaa, sillä asia tullaan korjaamaan pikimmiten.

Katso video hassusta penkkirivistöstä yläpuolelta!

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa