Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Koominen mökötyspenkki ihmetyttää ja naurattaa Espoossa – "Sattui pieni kömmähdys"

0:49Koominen mökötyspenkki ihmetyttää ja naurattaa Espoossa
Julkaistu 27.08.2018 10:56
Toimittajan kuva
Juho Lauri

juho.lauri@mtv.fi

Tapiolan Tennispuiston penkkirivistö ehdittiin nimetä espoolaisten keskuudessa jo "mielensäpahoittajan penkiksi".

Rakentamisen myllerryksessä oleva Espoon Tapiolan keskus pysyy rakennustyömaana vielä vuosia.

Keskellä raskasta rakentamista, puistoalueita halutaan kuitenkin myös piristää. Siitä kertovat muun muassa puistoon pystytetyt uudenkarheat puiset puistopenkit.

Puistopenkissä tuijotetaan seinää

Yksi puistopenkkirivi erottuu kuitenkin joukosta: Tapiolan Tennispuiston läheisyyteen on nimittäin pystytetty penkkirivistö, joka osoittaa suoraan puuaitaa päin.

– Mikähän idea tässä on vai mitä mä en nyt hoksaa. Aidan takana on pusikko ja ehkä oja eli ei mitään katseltavaa, kertoo penkkien ohi päivittäin kulkeva Laura Mononen.

Puskaradio Espoo -ryhmässä monet myös ihmettelevät, että miksei penkkejä vain käännetä toisin päin. MTV:n tutkimustyö kuitenkin osoitti, että penkit on pultattu kiinni puiseen terassiin eikä kääntäminen ole käsipelillä mahdollista.

"Sattui pieni kömmähdys"

MTV sai kiinni Espoon ympäristösuunnittelija Heli Enbergin, joka on jo tiedostanut ongelman.

– Terassi on rakennettu sellaisten isojen hulevesiputkien päälle, että alue olisi kivemman näköinen. Ajatus oli, että penkeistä voisi katsella metsämaisemaa.

Enberg myöntää, että suunnittelussa on tapahtunut selkeä virhe.

– Siinä on tapahtunut pieni kömmähdys. Siihen tehtiinkin sellainen paksu puukaide, josta ei nää läpi yhtään mitään. Ja penkit on nyt niin, että tuijotetaan puukaidetta.

Ympäristösuunnittelija lupaa, että seinää ei tarvitse tuijottaa enää kovin kauaa, sillä asia tullaan korjaamaan pikimmiten.

Katso video hassusta penkkirivistöstä yläpuolelta!

Lisää aiheesta:

Kikkelinurmikko yllätti Saran iltalenkillä: "Piti pari kertaa hieraista silmiä, että onko se oikeasti se"Luonnonsuojelualueen kupeeseen ilmestyi iso lämpöputki Espoossa, asukkaat tyrmistyivät: "Syvää surua ja järkytystä"Pyöräilijät saivat Helsinkiin omat roskakorit – näin keltaiset pömpelit toimivat"Kuin ekaluokkalaiset olisivat päässeet pensselin kanssa liikkeelle" – Outokummun peruskorjatulle pääkadulle ilmestyi astetta erikoisemmat katumerkinnätOnko tässä Suomen rumin seinä? Koulun uusi julkisivu ei kelpaa vantaalaisille, adressi vaatii piilottamaan "betonihirviön"Järjenvastaista sakotusta Oulussa? Pasin mielestä viranomainen on väärässä
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 06:33
    Turvallisuus

    Suora lähetys kello 8.30: Stubb avaa maanpuolustuskurssin

  • 05:42
    Keksinnöt

    Keksijä Raimo, 85, rakensi pihalleen 20-tonnisen brontosauruksen niksibetonista

  • 05:15
    Helsinki

    Ukrainan ilmahälytykset näkyvät Helsingissä – tästä on kyse

  • Eilen22:40
    Politiikka

    KSML: Maria Kaisa Aula on pyytänyt eroa

  • Eilen21:16
    Kotimaa

    Huolestuttava ilmiö leviää Kaustisen kirjastossa