Nyt kun hallitus on päättänyt nostaa korona-testattavien määrät 10 000 ihmiseen päivässä, olisi tärkeää varmistaa, että testauspaikat ovat todella turvallisia, kirjoittaa yhteiskuntatoimittaja Joonas Lepistö.
Minuun otti yhteyttä korona-testissä käynyt henkilö. Hän kuvaili kokemustaan järkytykseksi.
Hänet ohjattiin testiin flunssaoireiden takia, omaolo-palvelun ja korona-neuvontapuhelimen kautta.
Testipaikka oli sisätiloissa. Testiä odotettiin käytävällä, johon kerrallaan mahtui noin kymmenen testattavaa. Odottelua kesti tunnin ajan. Testipaikka oli ollut käytössä vasta vähän aikaa.
Jonotettavien tuolit oli sijoitettu kahden metrin päähän toisistaan. Jonon edetessä siirryttiin tuolilta toiselle.
Hän kiinnitti huomiota siihen, että vaikka testipaikalle tultaessa jokaisen piti käyttää käsidesiä, testattaville ei tarjottu suojamaskeja.
Lue myös: Kommentti: Entä jos koronaimmuniteetti ei kestäkään kuin hetken? Paljonpuhuttu laumasuoja voi olla pelkkä haave
Osa jo parantuneista koronapotilaista on alkanut oireilla uudestaan – oireiden on raportoitu jatkuneen jopa viikkokausia: "Milloin tämä oikein loppuu?"
Aika paljon siellä yskittiin
Vain kahdella jonossa olevalla oli oma maski mukanaan. Jotkut yskivät, jotkut jaloittelivat omalta paikaltaan pois.
Hän itse ei ollut testiin tullessa ymmärtänyt varustautua suojamaskilla, koska oletti, että testi otettaisiin ulkotiloissa, altistavien sisätilojen sijasta.

