Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kommentti: "Kiihtynyt huutosota" oli ennennäkemätön – jopa amerikkalaiset toimittajat joutuivat hakemaan sanojaan

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump ja Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi tapasivat perjantai-iltana Valkoisessa talossa.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump ja Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi tapasivat perjantai-iltana Valkoisessa talossa.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 01.03.2025 00:08
Toimittajan kuva

Sanna Voltti

sanna.voltti@mtv.fi

Ukrainan presidentin Volodymyr Zelenskyin saama läksytys Valkoisessa talossa sai amerikkalaisenkin median järkyttymään, kirjoittaa MTV:n Yhdysvaltoihin erikoistunut toimittaja Sanna Voltti. 

Seurasin newyorkilaisen asuntoni olohuoneessa TV, läppäri ja puhelin huutaen, epäuskon vallassa, kun presidentti Donald Trump ja varapresidentti J. D. Vance huusivat kilpaa presidentti Volodymyr Zelenskyille.

Suomalaisena ja eurooppalaisena toimittajana ensireaktioni oli tietenkin järkytyksen lisäksi pelko: mitä tästä nyt seuraa? 

Yhdysvaltain presidentti heitti Ukrainan presidentin ulos Valkoisesta talosta samalla, kun Venäjällä jo käynnistellään voitonjuhlia. 

Jos minä järkytyin, niin järkyttyivät amerikkalaisetkin toimittajat. 

"Huutomatsin" – niin kuin kaikki mediat sitä täällä kutsuivat – jälkeen kaikki kanavat näyttivät sitä uusintana uudestaan ja uudestaan, toimittajien analyyseillä höystettynä.

CBS Newsin entinen Valkoisen talon kirjeenvaihtaja Charlie D’agata hieroi otsaansa tuskaisena ja sanoi, ettei hyvin pitkän Valkoisen talon uransa aikana ollut koskaan nähnyt lähellekään mitään vastaava. 

D’agata vietti sodan alkuajat Ukrainassa sotakirjeenvaihtajana ja sanoi myös havainneensa, että Zelenskyi yritti selvästi hillitä itseään Trumpin ja Vancen huutaessa hänelle. 

Edessä oli toki myös kielimuuri; Zelenskyi käyttää usein tulkkia, jota hänellä ei tässä tilanteessa ollut mukanaan. Näin ollen hän ei kyennyt puolustautumaan kunnolla. 

Täysin samaa sanoi ABC Newsin nykyinen Valkoisen talon kirjeenvaihtaja Mary Bruce. 

– Kaikki nämä vuodet, kun olen raportoinut Valkoisesta talosta, mitään tällaista ei ole koskaan tapahtunut, Bruce sanoi, ammattimaisesti, mutta silminnähden hämmentyneenä.

Edes hyvin republikaanimielinen ja Trump-myönteinen kanava Fox News ei suoraan rientänyt tuomitsemaan Zelenskyä. 

Sielläkin ensireaktio oli hämmennys. 

Fox News toki korosti presidentti Trumpin kommentteja siitä, miten hän toimii amerikkalaisten hyväksi ja myöhemmin puolusti Trumpin kovasanaisuutta, mutta jopa Foxin ankkurit saivat hetkeksi jauhot suuhun. 

Presidentti Zelenskyi esiintyy myöhemmin perjantai-iltana Yhdysvaltain aikaa Fox Newsin Bret Baierin haastattelussa. Kaikissa kuulemissani analyyseissa toivottiin, että Baier antaa Zelenskyille mahdollisuuden selittää oma näkemyksensä tapaamisesta. Mahdollisuuden, jota Trump ei hänelle antanut. 

Varovaista, mutta järkyttynyttä

Alkujärkytyksen jälkeen näyttää kuitenkin siltä, että Yhdysvaltain valtamediat ovat ainakin toistaiseksi valinneet varovaisen maltillisen linjan. Kukaan ei ole toistaiseksi täysin rientänyt tuomitsemaan presidentti Trumpia.

Presidentti Zelenskyi itsekin tyytyi vain kohteliaasti kiittämään presidentti Trumpia ja Yhdysvaltoja tapaamisesta viestipalvelu X:ssä. Puhtaasti symbolisesti, koska tapaamisessa ei ollut mitään kiiteltävää: sopimusta ei syntynyt, Zelenskyi heitettiin ulos Valkoisesta talosta ja Putin sai leveän hymyn kasvoilleen.

Muutamat demokraattipoliitikot ovat tietenkin sanoneet suorat sanat, esimerkiksi CNN:n haastattelussa Massachusettsin demokraattikongressiedustaja Seth Moulton kutsui presidentti Trumpia ”pelkuriksi ja Putinin käsinukeksi.”

Poikkeuksetta amerikkalaismediat (Fox Newsia lukuun ottamatta) ovat kuitenkin muistaneet mainita joka lauseenkäänteessä, että Venäjä oli se, joka tämän sodan aloitti eikä siitä ole mitään kiisteltävää, vaikka presidentti Trump on myös muuta väittänyt.

Nykyinen Valkoinen talo ei ole median ystävä 

Presidentti Trump ja hänen Valkoinen talonsa on jo reilun kuukauden valtakautensa aikana osoittanut inhonsa mediaa kohtaan. 

Uutistoimisto AP:lta evättiin pääsy Valkoisen talon tiedotustilaisuuksiin, jonka takia AP on haastanut kolme Trumpin hallinnon virkamiestä oikeuteen. 

Tällä viikolla Valkoinen talo myös ilmoitti, että tästä lähtien Valkoisen talon pressitiimillä on oikeus valita toimittajat, joilla on pääsy päivittäisiin Valkoisen talon lehdistötilaisuuksiin. 

100 viime vuotta tämä päätäntävalta on ollut Valkoisen talon kirjeenvaihtajien yhdistyksen käsissä. 

Onkin siis aiheellista kysyä jo tässä vaiheessa, miten yhdysvaltalaismediat tulevat uutisoimaan presidentti Trumpista näin pöyristyttävän ja ennennäkemättömän tapauksen jälkeen.

Toistaiseksi linja on siis ollut järkyttynyt, mutta varovainen. Tämän hetken Trumpin Amerikassa myös media joutuu olemaan varpaillaan, perinteinen media on selvästi Trumpin hallinnon hampaissa. 

Tulevat päivät näyttävät suunnan. 

3:27Trump ja Zelenskyi riitelivät Valkoisessa talossa – mitä seuraavaksi?Katso myös: Trump ja Zelenskyi riitelivät Valkoisessa talossa – mitä seuraavaksi? Näin astaa Kymmenen uutisissa vieraillut ulko- ja turvallisuuspolitiikan asiantuntija Hanna Smith.

Lue myös: 

Euroopan mailta satoi tukea Ukrainalle – "Vapaa maailma tarvitsee uuden johtajan"

Näin Zelenskyin ja Trumpin tapaamiseen reagoitiin Ukrainassa ja USA:ssa – "Kaikki nappulat ponnahtivat pelilaudalta"

Suomalaispoliitikot järkyttyivät Valkoisen talon tapahtumista: "Naamiot on riisuttu lopullisesti"

Kirjeenvaihtajan kommentti: Trumpin ja Zelenskyin tapaaminen ei olisi voinut huonommin mennä – Putin availee jo sampanjaa

Trumpin ja Zelenskyin tapaamisessa oudot tilanteet seurasivat toistaan – katso presidenttien reaktiot

Lisää aiheesta:

Helena Petäistön kolumni: Pietarinkirkossa saatettiin todistaa ihmettäTämä viikonlopun dramaattisista Ukraina-käänteistä pitää tietääKitkerä riita Valkoisessa talossa, nyt kommentoivat amerikkalaiset: "Kaupungissa on uusi sheriffi – hävettää"Kommentti: Trumpin ensimmäinen teko osoitti, että nöyryyttäminen oli tahallistaRisto E.J. Penttilä kommentoi Trumpin huutonäytelmää: Tässä asiassa Zelenskyi teki virheenNäin Zelenskyin ja Trumpin tapaamiseen reagoitiin Ukrainassa ja USA:ssa – "Kaikki nappulat ponnahtivat pelilaudalta"
KommenttiUkrainan sotaUkrainaVolodymyr ZelenskyiDonald TrumpTrumpin YhdysvallatJ. D. VanceMediaJournalismiVenäjäVladimir PutinUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Kommentti
  • 11.12.16:59
    Kirsi Alm-Siira

    Kirsi Alm-Siiran kommentti: Pomoni antoi mokailun anteeksi – olisiko "somekansa" armahtanut?

  • 5.12.13:31
    Politiikka

    Kommentti: Yrittäjien eläkkeisiin on pakko puuttua, ja se kauhistuttaa kokoomusta

  • 4.12.18:12
    Ukrainan sota

    Päätoimittajan kommentti: Stubbin haastattelu MTV:llä levisi Euroopan mediassa kuin humaus – ja sille on selvä syy

  • 30.11.07:00
    Yhteiskunta

    Kommentti: Pakko ei ole kuin kuolla, mutta nyt siihen ei taida olla varaa

  • 26.11.17:02
    Eduskunta

    Kommentti: Puolueet syyllistävät toisiaan vimmalla, joka pitäisi suunnata aivan muuhun