Ruotsin rallin erikoiset olosuhteet tarjosivat Kalle Rovanperälle, 19, mahdollisuuden yllättää Toyotallaan kaikki lajia seuraavat, eikä hän jättänyt tätä mahdollisuutta käyttämättä, kirjoittaa MTV Urheilun Mikko Hyytiä.
Tammikuun lopussa, uransa ensimmäisessä MM-rallissa WRC-autolla, Rovanperä ajoi Monte Carlon vaativissa olosuhteissa omien sanojensa mukaan varmistellen. Sijoitus oli viides. Hän hävisi pohja-ajan tehneille kuljettajille keskimäärin 1,1 sekuntia kilometrillä.
Ruotsissa Rovanperä taisteli kolmossijasta tasapäin kuusinkertaisen maailmanmestarin Sébastien Ogierin kanssa ja löikin tämän lopulta uskomattomalla ajollaan rallin päättäneellä Power Stage -erikoiskokeella. Autot olivat samat ja lähtöpaikatkin sellaiset, ettei niissä käytännössä ollut eroa suuntaan tai toiseen.
Rovanperän keskimääräinen ero kärkeen oli nyt 0,2 sekuntia kilometrillä.
Parannus on häkellyttävä, varsinkin kun katsoo, mitä vauhtia Ruotsissa lumenpuutteen vuoksi ajettiin.
Historian kovavauhtisin MM-ralli ajettiin vuonna 2016 Suomessa, ja voittoon ajaneen Kris Meeken keskinopeus oli 126,62 kilometriä tunnissa. Elfyn Evansin ykkössija irtosi nyt 124,28 kilometrin keskinopeudella, ja Rovanperä oli kolmas ajettuaan 123,70. Nämä lukemat nostavat Ruotsin rallin kaikkien aikojen tilastossa neljännelle sijalle.
Sinällään tällaiset vauhdit selittää olosuhteiden lisäksi se, että nykysukupolven WRC-autot ovat nopeampia kuin edeltäjänsä, mutta se ei ole oleellista.

