Kolmihenkinen seurue saapui laittomasti Suomeen rajanylityspaikan ulkopuolelta – mukana katkaistu haulikko

AOP kuvitus rajavartiolaitos
Tomi Natri/All Over Press
Julkaistu 24.04.2021 09:48

Olli Tiihonen

olli.tiihonen@mtv.fi

@ollitiihonen5

Ruotsin puolelta Suomeen saapui Tornion rajanylityspaikan ulkopuolelta kaksi miestä ja nainen, tiedottaa Lapin poliisilaitos. 

Rajavartiolaitoksen partio oli tavoittanut heidät ja tarkastanut seurueen. Henkilöiden laukusta löytyi katkaistu haulikko ja haulikon patruunoita.  

Lisäksi naisen hallusta löytyi pistoolin patruunoita ja pieni määrä epäiltyä amfetamiinia. Toisella miehellä oli mukanaan myös puukko. 

Henkilöt on otettu kiinni ja viety Kemin poliisivankilaan. Heitä epäillään ampuma-aserikoksesta, valtionrajarikoksesta, huumausainerikoksesta ja toisen vahingoittamiseen soveltuvan esineen hallussapidosta. 

Tuoreimmat aiheesta

Tornio