Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
All Over Press
Julkaistu 26.07.2019 10:09

Meeri Männikkö

meeri.mannikko@mtv.fi

Kiireellisimpien hälytystehtävien määrä on lisääntynyt ja toimintavalmiusaika heikentynyt, poliisi tiedottaa. Tiedot käyvät ilmi poliisin tämän vuoden tilastoista.

Poliisin kaikkien hälytystehtävien määrä on hieman laskenut verrattuna viime vuoteen. Sen sijaan kaikkein kiireellisimmät eli A-tehtävät ovat lisääntyneet yli 26 prosenttia.

Uuden hätäkeskusjärjestelmän, käyttöönotto on todennäköisesti myös osaltaan vaikuttanut A-tehtävien kasvuun, sillä samaan aikaan B-tehtävien määrä on laskenut noin 13 prosenttia, poliisitiedotteessa arvioidaan.

A-tehtävämäärien kasvu näkyy heikentyneenä toimintavalmiusaikana kiireellisimmissä hälytystehtävissä.

– A-kiireellisyyden tehtävissä tapahtumapaikalle ei ole päästy yhtä nopeasti kuin viime vuonna vastaavaan aikaan. Etenkin harvaanasutuilla alueilla poliisin toimintavalmiusaika on pidempi kuin isommissa kaupungeissa. Tehtävämäärät kuitenkin painottuvat sinne, missä suurin osa väestöstä on. Kasvukeskuksissa toimintavalmiusajat ovat parempia kuin harvaseuduilla, poliisiylijohtaja Seppo Kolehmainen kertoo.

Lisää aiheesta:

Uusi ambulanssilinja näkyy rajusti: Ensihoidossa lähes 100 000 tehtävän pudotus

Kiireellisimpien hälytystehtävien määrä on lisääntynyt ja poliisin toimintavalmius heikentynyt: "Tapahtumapaikalle ei ole päästy yhtä nopeasti kuin viime vuonna"

Lännen Media: Korona näkyy hätäkeskusten työssä merkittävällä tavalla – viime viikkoina tilanne on kääntynyt kevään kaltaiseksi
Kaleva: Uusi hätäkeskustietojärjestelmä on heikentänyt poliisin toimintavalmiusaikoja – Poliisitarkastaja: "Ennen mentiin enemmän perstuntumalla"
Huolestuttava fakta rikostilastoista: Poliisi pääsee kiiretehtävissä paikan päälle aiempaa hitaammin – taustalla pulmia aiheuttava järjestelmämuutos
Enontekiöllä harkitaan "seriffin" pestaamista niukan poliisivoiman takia – apua saa odottaa muuallakin kuin pohjoisessa
Yhä useampi väkivalta- ja seksuaalirikos jää selvittämättä – "Pudotus merkittävä"
PoliisiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Poliisi
  • Eilen18:36
    Väkivalta

    Wilmassa varoittava viesti vanhemmille: "Niin epäillyt kuin uhritkin alaikäisiä"

  • Eilen15:54
    Koulu

    Vihdin yhteiskoulun oppilaat MTV Uutisille: Näin väkivaltatilanteeseen reagoitiin

  • Eilen14:47
    Vihti

    MTV:n tiedot: Oppilas hyökkäsi opettajan kimppuun Vihdin koululla, oppilaat suljettiin luokkiin

  • Eilen11:48
    Väkivaltarikokset

    Mies pahoinpiteli naista ravintolassa ja uhkasi muita teräaseella – jatkoi riehumista poliisin kanssa

  • Eilen11:08
    Viranomaisoikeudet

    Iso muutos passin ja henkilökortin hakemiseen – syynä EU-vaatimus