Kiira Korpi on valmistautunut keskiviikon vastaisena yönä Suomen aikaan luisteltavan lyhytohjelmaan Vancouverin urheilijakylässä Laura Lepistön kanssa.
Korpi ja Lepistö viihtyvät yhdessä, vaikka ovatkin kilpailijoita keskenään.
- Kiiran kanssa on kiva kiertää kisoja. Ollaan aika samanhenkisiä, ja tunnettu pienestä asti. Kun mennään halliin, kumpikin keskittyy omaansa, mutta vapaa-ajalla voidaan olla rennosti yhdessä, Lepistö sanoo.
Korpi on kuluvalla kaudella säästynyt takaiskuilta ja päässyt rakentamaan olympiakuntoaan rauhassa viime keväästä lähtien.
- Tilanne on suorastaan optimaalinen, Korpi kuvaa fyysistä kuntoaan.
Toisen valmentajan Susanna Haaralan mukaan viime kauden ylirasitustila toi kaiken ankeuden ohella jotakin hyvääkin.
- Se opetti aika paljon palautumisesta. Sen jälkeen harjoitusohjelmiin on lisätty aika paljon palauttavaa. Ja jos hypyissä ollaan nyt samalla tasolla kuin ennen ongelmia, niin luistelussa ollaan aika paljon edellä, kun väliin oli niin paljon aikoja, jolloin ei pystynyt kuin luistelemaan, Haarala sanoo.
Korven toinen valmentaja Maaret Siromaa seuraa kisat Tampereelta, kun olympiajoukkueessa urheilijalla saa olla vain yksi valmentaja.
- Sovittiin Maaretin kanssa, että hän hoitaa jännittämisen, joten minä voin luistella rennosti, Korpi veistelee.
(MTV3-STT)
