Isvisionin, suurimman shanghailaisen turvallisuusyrityksen, turvakameroita käytettiin tiettävästi kasvojentunnistukseen jo 2003 Tiananmenin aukiolla Pekingissä. Nyt yhtiöllä on hallituksen toimeksianto Kiinan koko 1,3 miljardin ihmisen väestön kasvojentunnistusjärjestelmän luomiseksi.
Miltä tuntuisivat nopeutetut turvatarkastukset lentokentillä, pääsy erilaisiin tilaisuuksiin ja alennukset ravintoloissa väkijoukkojen ohi? Tämä kätevyys on paikoin jo todellisuutta Kiinassa, kertoo South China Morning Post -lehti.
Kasvojentunnistusjärjestelmällä on monta käyttöä. Pekingissä on kokeiltu järjestelmää, jolla kasvojentunnistus säännöstelee vessapaperia: jos sama henkilö käy useammin kuin tietyin väliajoin eriössä, paperin saantia rajoitetaan.
Amerikkalainen Kentucky Fried Chicken -ketju kokeilee Kiinassa tunnistusta, joilla vakioasiakkaat voivat pelkän kasvojentunnistuksen kautta maksaa annoksistaan. Toisen ravintolaketjun tiedetään antavan alennusta, jos kasvonpiirteet ovat säännölliset, toisin sanoen hyvännäköiset.


