Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Kevät tuli jo - siitepölyä ilmassa

Kuvituskuva.
Kuvituskuva.Lehtikuva
Julkaistu 24.02.2014 16:43
Toimittajan kuva

Sara Sepiddam

sara.sepiddam@mtv.fi

Siitepölykausi on alkanut Etelä- ja Lounais-Suomessa. Ilmassa on jo pähkinäpensaiden siitepölyä.

Siitepölyä on tällä hetkellä lämpimillä alueilla. Näiden alueiden lähistöllä asustavat allergikot voivat oirehtia jo näin varhaisessa vaiheessa. Pähkinäpensaan lisäksi myös lepän siitepölyä odotetaan muutaman viikon sisällä. Siitepölyt voivat tunnetusti myös kulkeutua kauempaa tuulten mukana.

Astma- ja allergialiiton allergianeuvoja ja koulutuspäällikkö Anne Vuorenmaan mukaan allergialääkitys kannattaa aloittaa nyt pahempien oireiden ennakoimiseksi.

– Siitepölyallergiaa lääkitään ensisijaisesti antihistamiinitableteilla. Oireiden mukaan voi käyttää myös silmätippoja ja kortisonipohjaista nenäsuihketta, ohjeistaa Vuorenmaa.

Siitepölytiedotteita ovat julkaisseet Astma- ja allergialiiton lisäksi Turun yliopisto. Tutkimusavustaja Sanna Pätsin mukaan seuraavaksi on koivun kukinta-aika.

– Siitepölyn aikainen esiintyminen on leudon talven tulosta. Jos takatalvi yllättää, kukinta keskeytyy. Kevät näyttää etenevän myös pohjoiseen päin, kertoo Pätsi.

Siitepölymäärät ovat kuitenkin vielä vähäiset. Mikäli säät jatkuvat lämpiminä, pähkinäpensaan ja lepän kukinta voi alkaa myös muualla etelässä.

Kotimaa
Toimittajan kuva
Sara Sepiddam
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Siitepölykausi on alkanutSiitepöly kutittaa ja aivastuttaa erityisesti toukokuussa – näin erotat allergian flunssastaPähkinän siitepölyä on jo kulkeutunut Suomeen – pähkinäallergikoille povataan hankalaa siitepölykauttaKoivun siitepöly allergikkojen kiusana lähes koko maassa Allergikkojen piinaviikot alkamassa – Ruotsista ja Baltiasta kulkeutunut jo runsaasti siitepölyä, Suomessakin kukinta on etuajassa Allergikkojen piinaviikot edessä – koivun kukinta alkamassa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 10:59
    Sää

    Paukkupakkaset päättyvät: "Viikon päästä ollaan jo lähellä nollaa"

  • 10:48
    Onnettomuudet

    Vene törmäsi kohtalokkaasti palkkiin Kruunuvuorensillalla – siltaprojektin vastuuhenkilöille syytteet

  • 09:18
    Yrittäjyys

    Eläkemaksujen "kohtuullistaminen" pienituloisille yrittäjille voisi kustantaa jopa satoja miljoonia euroja

  • 08:15
    Asian ytimessä

    Kimmo tietää, miten kova isku työttömyys on – synkät luvut painavat suomalaisten mieltä

  • 08:04
    Lentokoneet

    Pakkanen sotkee lentoliikennettä – Finnair perunut useita lentoja Lappiin