Kesä kukkii uusissa kodintekstiileissä

Päiväuni-mallistoa koristavat kauniit perhoset.
Julkaistu 23.04.2009 15:13(Päivitetty 04.05.2009 09:43)

Hyvästele harmaat lakanat ja kiikuta paksut untuvatäkit komeroon! Finlaysonin pirteät uutuudet riemastuttavat raidoilla, kukilla ja kirkkailla väreillä. Kesän vuodetekstiilejä täydentävät Familonin ilmavat ja kevyet peitteet.

Jaana Reinikaisen suunnittelema Kesä-pussilakanasetti raikastaa kesävuoteen sinisillä, vihreillä ja punaisilla ruuduillaan. Maija Fagerlundin Päiväuni-kuosi toistaa kesän kirkkaimpia värejä leikittelevien perhosten avulla. Pussilakanoista voi valita joko rauhallisemman sinisen tai kirpeän vihreän punaisella piristettynä.

Pirteät ruudut värittävät Kesä-mallistoa.

Paksut untuvapeitteet kannattaa ilmojen lämmetessä vaihtaa hengittäviin kevytpeitteisiin. Familonin uudet ilmavat ja kevyet peitteet sopivat kesäkotiin ja mökille.

Ultra-sarjassa on saatavana hengittävä kevytpeite normaalin kokoisena ja tuplaleveänä. Miellyttävän kuohkea Princess-sarjan kevytpeite siirtää kosteutta uuden Cirrus®-täytteen ansiosta. Perhe-sarjan kevytpeitteen valmistuksessa on käytetty osin uusiokuitua.

Muhkea Hieta pakataan mukaan rannalle.

Hieta-froteepyyhkeessä kirkkaat värit näyttäytyvät kauniissa raidoissa. Lotta Mäkisen suunnittelema normaalia kookkaampi pyyhe toimii loistavasti rantapyyhkeenä.

Teksti: MTV3

Kuvat ja lähde: Finlayson

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle