Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kaurismäen suosio edistää suomalaista elokuvaa – katso Huomenta Suomen lähetys

Julkaistu 23.05.2011 09:30(Päivitetty 23.05.2011 09:31)

Huomenta Suomen lähetyksessä kuultiin tunnelmia Cannesin filmifestivaaleilta, joissa jaettiin eilisiltana Kultainen palmu -palkinto The Tree of Life -elokuvalle. Suomalaisohjaaja Aki Kaurismäen Le Havre oli ennakkosuosikki, mutta jäi pystittä.

Cannesin elokuvafestivaalien pääpalkinnon pokkari Yhdysvaltalaisen Terrence Malickin ohjaama .

– Kaikki kolme ennakkosuosikkia käsittelevät tärkeitä, päivänpolttavia ongelmia. Selvää oli, että kaikkiin kolmeen kiinnitettiin erityistä huomiota myös tuomaristossa, kertoo MTV3:n kirjeenvaihtaja Helena Petäistö Cannesista.

– Kaurismäen elokuva kuuluu neljään elokuvaan, joista tuomariston piti keskustella aivan erityisen pitkään. Tällä kertaa tuomaristossa oli poikkeuksellisen paljon erilaisia henkilöitä, joten yksimielisyyttä le Havre -elokuvalle oli varmasti vaikeampi löytää.

Suomalaisasiantuntijoiden mukaan Aki Kaurismäen saama suosio niin yleisön kuin kriitikoiden keskuudessa edistää suomalaisen elokuvan leviämistä maailmalle.

– Kaurismäen elokuva sai paljon valtavan hyviä arvosteluja, sehän sai nimenomaan kriitikkojen palkinnon. Kaurismäkeä arvostetaan Ranskassa erityisen paljon hänen huumorinsa ja humanisminsa takia. Monien mielestä Le Havre oli festivaalien paras elokuva ja selvä palkinnon saaja, Petäistö kertoo.

Myös Suomen elokuvasäätiön Irina Krohn hehkuttaa Cannesissa palkinnoitta jäänyttä Kaurismäkeä.

– Le Havre on mestariteos! Siinä veijariromaanin ilkikurisuutta ja ihmeen kaltaista lämpöä. Tämä on elokuva, joka leviää omilla ansioilla. Sitä on myyty jo 40 maahan. Vaikka Le Havre ei voittanut Kultaista palmua, se on voittanut hyvin monta katsojaa.

Lue:

Katso Huomenta Suomen lähetys:

Sumo video id

Lisää aiheesta:

Löytyykö sinulta tällainen ohjekirja tai pahvikotelo? Voi olla satasien arvoinen: "Älkää hävittäkö"Liisa yhdisti mokkapalat ja mutakakun – lopputuloksena superhitti!Tätä ruokaa saa syödä vain 2 grammaa päivässäShein poisti lapsen näköiset seksinuket sivuiltaan – halpakauppasivustot syynissä RanskassaTunnettujen liköörikonvehtien valmistus lopetettu yllättäen: "Pitääkö juuri ennen joulua...?"Tätä aamupalaa ravitsemusterapeutti suosittelee
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 18:55
    Videopelit

    Löytyykö sinulta tällainen ohjekirja tai pahvikotelo? Voi olla satasien arvoinen: "Älkää hävittäkö"

  • 17:31
    Leivonta

    Liisa yhdisti mokkapalat ja mutakakun – lopputuloksena superhitti!

  • 16:07
    Ruoka

    Tätä ruokaa saa syödä vain 2 grammaa päivässä

  • 13:29
    Verkkokauppa

    Shein poisti lapsen näköiset seksinuket sivuiltaan – halpakauppasivustot syynissä Ranskassa

  • 11:05
    Ruoka

    Tunnettujen liköörikonvehtien valmistus lopetettu yllättäen: "Pitääkö juuri ennen joulua...?"