Kansanedustajien kovin tulokärki pysyi ennallaan aikaisempiin vuosiin nähden. Myös mätkyjäkin tuli paljon, suurimmat jopa yli 100 000 euroa.
Eduskunnan ja samalla hallituksen tulokuningatar oli jälleen liikenne- ja viestintäministeri Anne Berner (kesk.). Yrittäjätaustaisen Bernerin verotettavat ansio- ja pääomatulot olivat viime vuonna yhteensä reilut 1,52 miljoonaa.
1:20
Kokoomuksen Eero Lehti on vuosia ollut eduskunnan kovapalkkaisin kansanedustaja. Lehden suuret ansio- ja pääomatulot selittyvät hänen yrittäjätaustallaan. Hän yltää edelleen kovatuloisimpien kansanedustajien joukkoon yli 1,14 miljoonan ansio- ja pääomatuloillaan.
Keskustan kansanedustaja Pekka Puska nousee kansanedustajien tulokärkeen yli 260 700 euron tuloillaan.
Kokoomuksen Arto Satonen on niin ikään yksi kovatuloisimmista kansanedustajista yli 241 400 euron tuloilla.
SDP:n kansanedustaja oli myös hyvät tienestit, sillä hänen verotettavat ansio- ja pääomatulot olivat yhteensä 184 500 euroa.

