Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Katso kuvat: Tällainen Madonna oli 80-luvulla

Julkaistu 03.05.2010 17:56(Päivitetty 03.05.2010 17:56)

Jo 80-luvulla huippusuosion saavuttanut Madonna on säilyttänyt asemansa niin viihteen kuin tyylin ehdottomana tähtenä. Nyt brittinaiset ovat äänestäneet trendsetterin 80-luvun parhaimmaksi tyyli-ikoniksi. Kokosimme yhteen laulajan kuvat kuumalta vuosikymmeneltä.

Madonna on 80-luvun kuumin tyyli-ikoni, brittinaiset sanovat. Galaxy Countersin järjestämän kyselyn muiksi tyyli-ikoneiksi äänestettiin Kylie Minogue, Debbie Harry, Joan Collins, Annie Lennox ja Jerry Hall.

Vuoden 1989 tammikuussa otetut kuvat ovat Madonnan keikoilta. Tanssitaustan omaava monilahjakkuus oli jo tuolloin lihaksikkaassa kunnossa.

Monet Madonnan lanseeraamista trendeistä on tullut takaisin muotiin. Säärystimet, Ra-ra-hame ja massiiviset korut ovat löytäneet tiensä uudelleen naisten vaatekaappeihin.

Galaxy Countersien Jasqui Thomas muistuttaa, että yksi kolmesta brittinaisesta pitää kivipestyä farkkukangasta yhtensä parhaista 80-luvun trendeistä. Nyt myös tämä suosikki on palannut muotiin.

Madonna hätkähdytti pukeutumisellaan jo 80-luvulla. MTV Video Music Awards -tilaisuudessa hän esitti kappaleen Like a Virginin morsiuspukuun pukeutuneena. 1990-luvulla hän kohautti yleisöä dokumenttielokuvansa Truth or Dare – In Bed With Madonna ensi-illassa riisumalla itsensä alusvaatteisilleen.

Kukkahousuinen Madonna on kuvattu Live Aid -konsertissa kesällä 1985. Rintaliivit paljastava asu ikuistettiin Virgin-kiertueella. Madonna käsitteli tuolloin vahvasti seksuaalisuuden ja uskonnon teemoja sekä musiikissaan että pukeutumisessaan.

Teksti: MTV3/Helmi

Kuvat: Getty Images

Lisää aiheesta:

Saako pyörän valo vilkkua? Nyt puhuu poliisiPieni haava johti kaikkien raajojen amputointiin – näin Suomen ensimmäisen käsisiirteen saanut Arja voi nytYhdysvaltalaiselta biohakkerilta outo neuvo saunojille – "Suomalaisellehan se olisi ihan älytön ajatus"Päiväkodin ruoasta löytyi hiiri Haukiputaalla –"Mikäs möykky täällä on!"Suomalaiset kävelevät tämän ohi päivittäin – arkiruokien superraaka-aine piilee pakastealtaassaOdotteletko 10 vuoden passia? Poliisilta tärkeä muistutus
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 19:21
    Pyöräily

    Saako pyörän valo vilkkua? Nyt puhuu poliisi

  • 19:15
    Lääketiede

    Pieni haava johti kaikkien raajojen amputointiin – näin Suomen ensimmäisen käsisiirteen saanut Arja voi nyt

  • 19:03
    Sauna

    Yhdysvaltalaiselta biohakkerilta outo neuvo saunojille – "Suomalaisellehan se olisi ihan älytön ajatus"

  • 17:08
    Ruoka

    Päiväkodin ruoasta löytyi hiiri Haukiputaalla –"Mikäs möykky täällä on!"

  • 16:59
    Ruoka

    Suomalaiset kävelevät tämän ohi päivittäin – arkiruokien superraaka-aine piilee pakastealtaassa