Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kameratestaajalta tuomio iPhone 7:lle: Applen paras – mutta parempia löytyy

Julkaistu 29.09.2016 12:28
Toimittajan kuva

Markus Lehtiniitty

markus.lehtiniitty@mobiili.fi

@mlehtiniitty

Kameratestauksiin erikoistunut DxOMark on julkaissut testiraporttinsa Applen uudesta iPhone 7:stä.

iPhone 7 sai DxOMarkilta arvosanakseen 86 pistettä, millä se löi sekä viime vuoden iPhone 6s Plussan 84 pisteen ja iPhone 6s:n 82 pisteen tuloksen nousten yllätyksettä Applen parhaimmaksi kamerapuhelimeksi toistaiseksi.

DxOMarkin mukaan 6 puhelinta on saanut iPhone 7:ää paremmat pisteet.

Älypuhelinten kärkeen iPhone 7 ei kuitenkaan DxOMarkin mukaan yllä. Sen testeissä kolme puhelinta on aiemmin saanut jo 87 pistettä ja myös kolme puhelinta 88 pistettä, kuten oheinen kuva kertoo.

Applen iPhone 7:n kameran kenno on kilpailijoita pienempi, mutta muilta osin iPhone 7:n teknistä toteutusta kehutaan. iPhone 7:ssä Apple on uusinut kameran 12 megapikselin kennon, suurentanut aukon kokoa f/2,2 -> f/1,8 ja tuonut optisen kuvanvakaimen myös 4,7 tuuman iPhoneensa.

DxOMarkin mukaan lopputuloksena iPhone 7:n kamera on selvästi aiempaa parempi kuvissa paremmilla tekstuureilla sekä vähemmillä häiriöillä. Valotusta kuvataan erittäin hyväksi ja dynaamista aluetta laajaksi.Lisäksi valkotasapaino ja värien toisto on kohdallaan, myös kuvausvalon kanssa kuvatessa. Automaattitarkennus toimii nopeasti kirkkaissa valaistusolosuhteissa.

Moitittavaa DxOMarkin testissä löytyi pienempien yksityiskohtien tallentamisessa, tarkennuksen epäsäännöllisyydessä sekä hämäräkuvien kohinassa.

Erityisen hyvin iPhone 7:n kerrotaan sopivan valokuvaukseen ulkona kirkkaassa valossa.

DxOMark ei ole vielä testannut iPhone 7 Plussaa, joka sisältää iPhone 7:n 28 millimetrin kameran lisäksi myös toisen 56 millimetrin telekameran, jota käytetään 2x optiseen zoomiin sekä bokeh-syväterävyysefekteihin muotokuvissa.

Lisää aiheesta:

Kameratestaaja: iPhone XS -puhelimissa markkinoiden toiseksi paras kamera – hävisi kuitenkin Huawein jo keväällä esitellylle huippupuhelimelleKameratestaaja: OnePlus 6:n kamera hyvä muttei aivan kärkeä – uusi päivitys lupaa parannuksiaDxOMark testasi kameran: iPhone X:ssä paras valokuvakamera puhelimessa – kokonaisarvosanassa jaettu kakkostilaKameratestaajan tuomio: Mate 10 Pron Leica-kaksoiskamera on erittäin hyvä – jäi niukasti korkeimmasta pistemäärästäKameratestaaja: Googlen uudet Pixel 2:t parhaita kamerapuhelimia toistaiseksi – löivät iPhone 8 Plussan ja Galaxy Note8:n selvästiIPhone 7 Plus on todennäköisesti markkinoiden paras kamerapuhelin – Syy on tässä
PuhelimetDigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Puhelimet
  • Eilen18:58
    iPhone

    Tuoreesta iPhonesta saa pulittaa jopa 2 500 euroa – asiantuntijalta tyrmäys

  • 7.9.19:38
    Puolustusvoimat

    Majuri vei kännykkänsä aivan väärään paikkaan – tuli kalliiksi

  • 7.9.16:19
    Kyberturvallisuus

    HarmBlock -ohjelmisto suojaa lapsia haitalliselta sisällöltä – "Laitteesta tulee yhteensopimaton pornografian kanssa"

  • 4.9.07:00
    Kierrätys

    Suomi on Euroopan häpeäpilkku: Kodeissa lojuu 71 tonnia kobolttia, 6 tonnia tinaa, 118 kultakiloa ja 1,8 tonnia magnesiumia – tästä kyse

  • 3.9.13:22
    Mielenhallinta

    Japanilaiskaupunki suunnittelee kännykkäkieltoa, joka koskisi kaikkia asukkaita