Suomalaisten pientaloasujien mielenkiinto aurinkoenergiaan on rajussa kasvussa, kertovat Biolanin maaliskuussa 2015 toteuttaman kyselyn tulokset.
Kyselyyn vastanneista 74 prosenttia näkee aurinkoenergian hyvänä energialähteenä käyttöveden lämmittämisessä. Vuonna 2013 teetetyn kuluttajatutkimuksen mukaan tätä mieltä oli 48 prosenttia.
Asunnon lämmittämiseen aurinkoenergialla uskoo tänä vuonna 61 prosenttia vastaajista. Pari vuotta sitten vain 26 prosenttia jakoi saman mielipiteen.
– Parissa vuodessa on tapahtunut erittäin suuri mielipidemuutos. Todennäköisesti muutos on monen tekijän summa. Teknologiamaailmassa kaksi vuotta on pitkä aika. Eihän olekaan mitään syytä mikseivät nämäkin laitteet kehittyisi yhtä nopeasti kuin esimerkiksi puhelimet ja tietokoneet, analysoi Biolan Ekoasumisen toimitusjohtaja Matti Hakala.
– Samalla myös hintataso on laskenut. Nyt hankintakustannukset ovat järkevällä tasolla ja takaisinmaksuajat ovat selvästi lyhyempiä kuin muutamia vuosia sitten.
Lämpimän käyttöveden osuus huoneiston energiakulutuksesta on liki kolmannes. Selvitysten mukaan Suomessa käyttövesi voidaan lämmittää aurinkokeräimillä maaliskuun alusta aina lokakuun loppuun saakka. Näin ollen reilusti yli puolet käyttöveden lämmittämiseen tarvittavasta energiasta voidaan tuottaa auringolla.
Pienempi sähkölasku joka toisen vastaajan toiveissa
Kysyttäessä motivaattoria auringon kannalta positiiviseen investointipäätökseen, vastaajista joka toinen kertoo syyksi pienemmän sähkölaskun.
